Basket League: Νίκες με 100άρα για Ολυμπιακό και Περιστέρι [vids]

Δευτέρα, 7 Νοεμβρίου 2022 - 00:59

Κυριάρχησαν στις αναμετρήσεις με τον Ιωνικό και την Καρδίτσα, αντίστοιχα.

Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό στην έδρα του Ιωνικού. Επιπλέον, συνδυάστηκε με +100 πόντους, μιας και το ματς έληξε 107-81. Μετά τα πρώτα 7 λεπτά που οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, εκείνη του Μπαρτζώκα πάτησε…γκάζι. Πήρε διψήφια διαφορά, η οποία στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε ως και τους 30 πόντους. Εκπληκτικός ο Βεζένκοφ για τον Ολυμπιακό με 24π. (6/6β., 6/6διπ., 2/2τρ.) και 8ρ., ενώ καλή παρουσία –επιθετικά- από τον Κάνααν με 15π. Στην πλευρά των Νικαιωτών ο Μαυροκεφαλίδης με 20π. και ο Χόκινες με 17π. ήταν αυτοί που οδήγησαν το σκοράρισμα για τους Νικαιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Κάτι ανάλογο έκανε και το Περιστέρι. Νίκησε δηλαδή με άνεση την Καρδίτσα, σημειώνοντας πάνω από 100 πόντους. Η διαφορά για την ομάδα του Σπανούλη ήταν πώς «καθάρισε» το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο, για να επικρατήσει τελικά 102-77. Στο ματς που συνοδεύτηκε με το ντεμπούτο του Δημήτρη Αγραβάνη με τη φανέλα του. Κορυφαίος για τους γηπεδούχος ο Ντένμον με 29π. (7/10τρ.), ενώ ο Αγραβάνης πέτυχε 13! Double-double από τον Μπίλαν με 11π. και 14ρ. Στην πλευρά της ομάδας του Αγγέλου, Πρίντζετ με 25π. και Μπέιτμον με 19π. οι καλύτεροι.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 50-30, 72-54, 102-77.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.