Η άμυνα του Ολυμπιακού τον επανέφερε στις νίκες [vids]

Πέμπτη, 10 Νοεμβρίου 2022 - 23:04

Με εξαιρετική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο (σ.σ.: 4 πόντοι παθητικό) οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 87-58 την «λαβωμένη» Παρτιζάν.

Λογικό να έβγαζε αντίδραση ο Ολυμπιακός μετά από δύο σερί ήττες στο ΣΕΦ. Το… κακό δεν τρίτωσε για τους «ερυθρόλευκους». Με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο (σ.σ.: παθητικό 20 πόντοι, μόλις 4 στην τελευταία περίοδο) και 52% στο τρίποντο, η ομάδα του Μπαρτζώκα νίκησε 87-58 την «λαβωμένη» Παρτιζάν. Ένα αποτέλεσμα που ανέβασε τους πρωταθλητές Ελλάδας σε ρεκόρ 5-2 στη διοργάνωση. Επιθετικό πλουραλισμός με έξι διψήφιους. Με τους Σλούκα (17π., 8ασ.), Βεζένκοφ (15π., 7ρ., 4ασ.) και Λαρεντζάκη (14π.) να ξεχωρίζουν. Όσον αφορά στην σερβική ομάδα, ο Παπαπέτρου πέτυχε 12 πόντους (2/2τρ.).

Το καλό ξεκίνημα που είχε ο Ολυμπιακός είχε δύο ονόματα. Κάνααν και Παπανικολάου. Αρχικό 6-0 (3'), με τρίποντο του Κάνααν 11-2 (4') και νέο του Παπανικολάου για το +10 (14-4, 5'). Ο Πάντερ έδωσε επιθετικές λύσεις στην Παρτιζάν (14-7, 6'), αλλά με νέο τρίποντο του Κάνααν (8π.) ξανά η διαφορά στους 10 (19-9, 8'). Το δεκάλεπτο έληξε με ένα δύσκολο σουτ του Πάντερ (7π.) για το 22-14.

Ο Σλούκας βοήθησε τον Ολυμπιακό τόσο εκτελεστικά όσο και οργανωτικά. Με τον Πίτερς να μπαίνει στην εξίσωση με τα τρίποντά του. Το έμμεσο τρίποντο του Σλούκα (13') έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +12 (30-18). Παρόλα αυτά, η χαλάρωση και ο Νάναλι επέτρεψε στην Παρτιζάν επί μέρους 7-0, για να μειώσει 30-25 με τον Πάντερ (25'). Με το δεύτερο τρίποντο του Πίτερς (8π.) ο Ολυμπιακός επανέφερε τη διαφορά στους δέκα (39-29), ενώ με τρίποντο του Βεζένκοφ στους 11 (45-34, 19'). Η κακή επαναφορά του Πίτερς και το λάθος του Σλούκα έδωσαν επί μέρους 4-0 στους Σέρβους (45-38 στο ημίχρονο).

Μετά το αρχικό τρίποντο του Παπανικολάου (48-38), η Παρτιζάν έκανε νέο 7-0 και μείωσε 48-45 (24'). Ένα μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοφ ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό (51-45, 25'). Η είσοδος του Λαρεντζάκη ήταν κομβική. Με τρίποντο πέτυχε το 60-49 (27'). Λεσόρτ και Πάντερ κατέβασαν ξανά τη διαφορά σε χαμηλότερα επίπεδα (60-54, 28'). Ακολούθησε, όμως, ένα επιθετικό κρεσέντο του «Λάρε» που πέτυχε άλλους 8 πόντους και 11 σερί για τον Ολυμπιακό, στέλνοντας τη διαφορά στο +14 (68-54). Μια περίοδος που οι «ερυθρόλευκοι» οδήγησαν τους Σέρβους σε 6 λάθη, ενώ είχε αντίστοιχα 6 κλεψίματα.

Με καλό ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ, το ματς είχε πάρει το δρόμο του. Η άμυνα έκανε πολλή δουλειά. Ένα καλάθι από τον Πάντερ (71-56, 33') και στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός σημείωσε 19 πόντους. Κρατώντας την Παρτιζάν για κάτι περισσότερο από 9:30 σε μόλις δύο πόντους παραγωγικότητα στην επίθεση! Ο Σλούκας πέτυχε ακόμη 8 πόντους, ενώ ο Λαρεντζάκης έστειλε τη διαφορά στους 20 (76-56, 35'). Επιπλέον, ο Πίτερς την έστειλε στους 31 (87-58, 38''), για να διαμορφώσει ο Παπαπέτρου το τελικό 87-58.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-38, 68-54, 87-58.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.