Αστοχία και εμπειρία κόστισαν στην Ελλάδα [vids]

Παρασκευή, 11 Νοεμβρίου 2022 - 21:17

Η Εθνική είχε 28% εντός παιδιάς, οι Λετονοί κοντά στο 50% και νίκησαν 80-60 στο Ηράκλειο. «Τελικός» πρόκρισης με Βέλγιο (14/11).

Όπως και να το κάνουμε, σε αυτό το επίπεδο ακόμη και η παραμικρή λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά. Σε ένα τόσο σημαντικό ματς, με μια ομάδα που είχε μόλις μια ήττα, ήθελε υπέρβαση. Αλλά η Ελλάδα δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λετονία και ηττήθηκε 80-60 στο Ηράκλειο. Ωστόσο, τα «κλειδιά» ήταν δύο. Αφενός η αστοχία των διεθνών. Με 31,4% στο δίποντο και 23,3% στο τρίποντο, δηλαδή 27,7% εντός παιδιάς δεν ήταν εφικτό να νικήσει μια καλά οργανωμένη ομάδα.

Ακόμη η εμπειρία. Διότι η ομάδα του Μπιάνκι εκμεταλλεύτηκε την παρουσία των τριών παικτών της, με εμπειρία από την Ευρωλίγκα. Μιας και οι Στρέλνιεκς (19π.), Τίμμα (17π.) και Μπέρτανς (15π.) με 10/17 τρίποντα έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Λετονών που είναι πλέον στα τελικά. Κατά συνέπεια, το ματς της Δευτέρας στη Μονς με το Βέλγιο έχει τον χαρακτήρα «τελικού» για την εθνική ομάδα της Ελλάδας.

Η Ελλάδα βρέθηκε να «κυνηγά» το σκορ με τον… καλημέρα. Στο (3') ήδη η Λετονία προηγήθηκε 7-0. Η Ελλάδα «απάντησε» με δικό της 6-0, για να πλησιάσει στον πόντο (6-7), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 12-7 (6'). Με τις βολές του Τσαϊρέλη μείωσε σε 13-14, στο 1:15 για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η αστοχία της Ελλάδας, σε συνδυασμό με το «διαβασμένο» παιχνίδι των Λετονών τους έδωσε την ευκαιρία να φτάσουν κοντά σε διψήφιο προβάδισμα (24-33, 18'). Με τον Στρέλνιεκς, να ευστοχεί σε τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο για το 28-36 του ημιχρόνου.

Αν και η εθνική ομάδα πίεσε στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Λετονοί έβαλαν πολλά μεγάλα σουτ. Με 6/8 τρίποντα στην τρίτη περίοδο και εκκίνηση με 5/5 (σ.σ.: Στρέλνιεκς και δύο από Μπέρτανς και Τίμμα), η Ελλάδα δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερα. Η ίδια εξακολουθούσε να είναι άστοχη. Με αποτέλεσμα το -8 του ημιχρόνου να γίνει -18 (38-56) στο 26'. Αυτή η διαφορά παρέμεινε ως το φινάλε του δεκαλέπτου. Ανάλογη εκκίνηση και στο τέταρτο δεκάλεπτο, γρήγορο 7-0 των Λετονών και προβάδισμα 25 πόντων (70-45) στο 32'. Η συνέχεια είχε διαδικαστικό ρόλο. Το μόνο που πέτυχαν οι διεθνείς ήταν να κατεβάσουν τη διαφορά ως το -18 (60-78). Διότι στο φινάλε ηττήθηκαν με 20 πόντους διαφορά, 60-80.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-63, 60-80.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.