Η Βαλένθια «φρέναρε» και την Μονακό [vid]

Σάββατο, 12 Νοεμβρίου 2022 - 00:57

Οι Ισπανοί με ηγέτη τον Τζόουνς (27π.) σταμάτησαν την εξαιρετική -και φέτος- ομάδα του Πριγκιπάτου, νικώντας την 89-84

Ένα άκρως συναρπαστικό και ανταγωνιστικό ματς έγινε στη «La Fonteta». Εκεί όπου η Βαλένθια σταμάτησε την εξαιρετική Μονακό. Οι «νυχτερίδες» έδειξαν πώς είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Καθώς μετά τον Ολυμπιακό νίκησαν και τους Μονεγάσκους με 89-84. Έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Κρις Τζόουνς (27π. με 5/7 τρ.)

Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανοικτό! Αν και η Βαλένθια κατάφερε να αποκτήσει ένα σημαντικό προβάδισμα και να περάσει μπροστά με 10 πόντους (39-29). Όμως, η ποιότητα της Μονακό ήταν καθοριστικός παράγοντας για να επιστρέψει άμεσα στο ματς. Είναι χαρακτηριστικό πώς στην αφετηρία του τρίτου δεκαλέπτου προσπέρασε με 42-41. Η ισπανική ομάδα, ωστόσο, δίνοντας βάση στην άμυνα αντέδρασε, με το έμμεσο τρίποντο του Χάρπερ πέρασε ξανά με 10 (64-54) για να κλείσει την περίοδο με +12 (66-54).

Στην τελευταία έγινε μεγάλη «μάχη». Η Βαλένθια βρέθηκε στο +9 (69-60), αλλά η Μονακό «ροκάνισε» τη διαφορά. Με τρίποντο του Οκόμπο ισοφάρισε 73-73 (37'), αλλά ο Τζόουνς με τον ίδιο τρόπο έδωσε… αέρα στους Ισπανούς (78-73, 38'). Ο Γουέμπ με τρίποντο στα 8,4'' φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς (87-81), αλλά ο Οκόμπο «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο (87-84, 2,8''). Με 2/2 βολές του Πρέπελιτς στα 2,4'' διαμορφώθηκε το τελικό 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-40, 66-54, 89-84.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.