Πάει Μουντομπάσκετ η Σλοβενία

Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2022 - 21:20

Με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ του Τζόρνταν Μόργκαν νίκησε 81-75 την Γερμανία και σφράγισε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.

Η Σλοβενία πέτυχε το στόχο της. Νίκησε στο Κόπερ 81-75 τη Γερμανία και με το αποτέλεσμα αυτό έβγαλε, οριστικά, εισιτήριο για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Η ομάδα του Αλεκσάντερ Σέκουλιτς μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασε στροφές.

Με επί μέρους 25-10 στη δεύτερη περίοδο, έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη. Κάνοντας κάτι ανάλογο και στην 3η περίοδο, έκανε τη δουλειά της. Διότι από το -8 της πρώτης περιόδου, έφτασε στο +13 στο τέλος της τρίτης (61-48) με επί μέρους σκορ 45-24 σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια έκανε καλή διαχείριση και πήρε την πολύ σημαντική νίκη.

Παίκτης κλειδί» για τους Σλοβένους ήταν ο Τζόρνταν Μόργκαν με double-double, καθώς είχε 22 πόντους (9/14διπ.) και 13 ριμπάουντ. Επίσης άλλοι τέσσερις συμπαίκτες του ήταν διψήφιοι. Σάμαρ (12ασ.), Μούριτς και Λαπόρνικ είχαν από 14, ενώ ο Κλάβζαρ 10 πόντους, αντίστοιχα. Στην πλευρά των Γερμανών, ο Κράμερ είχε 21 πόντους και οι Μάισνερ (7ρ.), Βανκ (7ρ.) και Σένγκφελντερ από 10.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 41-34, 61-48, 81-75.