Η ΕΛΛΑΔΑΡΑ στο Παγκόσμιο Κύπελλο [vid]

Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2022 - 23:32

Με εκπληκτικό Λαρεντζάκη (20π.) και ηγέτη Καλάθη (13π., 10ασ.) η Εθνική νίκησε 72-70 στο Μονς και θα είναι παρούσα στο Μουντομπάσκετ.

Μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό μπάσκετ. Η λαβωμένη εθνική ομάδα έκανε ένα μεγάλο ματς στο Μονς, νίκησε 72-70 το Βέλγιο και πέρασε στο Μουντομπάσκετ του 2023. Με τον εκπληκτικό Λαρεντζάκη να κάνει τα πάντα, σε επίθεση (20π.) και άμυνα (4 κλεψίματα ενώ πήρε το επιθετικό φάουλ του Ομπασοχάν στα 1,8'' για τη λήξη). Αλλά και τον Καλάθη που έκανε double-double με 13π. και 10 ασίστ.

Αμυντικά ριμπάουντ, βελγικά λάθη και κλεψίματα

Η Ελλάδα άρχισε κάπως καλά το ματς. Με τον Χαραλαμπόπουλο να έχει τρίποντο και ασίστ και τον Παπανικολάου να σκοράρει, η εθνική ομάδα προηγήθηκε 9-5 (3'). Όμως η αδυναμία στο ριμπάουντ και η αστοχία στα τρίποντα, επέτρεψε στους Βέλγους να κάνουν σερί 7-0 με τον Ομπασοχάν και τον Μπακό. Με το σκορ να πηγαίνει στο 12-9 (6') και 15-9 στο 7'. Η είσοδος του Λαρεντζάκη ήταν σημαντική διότι έκανε τρία κλεψίματα. Με τον Καλάθη να ισοφαρίζει 17-17 στα 47,8'' για το δεκάλεπτο, που έληξε 19-19.

Η ελληνική ομάδα με τον Γόντικα πήρε το προβάδισμα, 21-20 (12') και με 3/3 βολές του Λαρεντζάκη βρέθηκε στο +4 (24-20). Σερί 5-0 των γηπεδούχων (25-24, 15'), αλλά η Ελλάδα προσπέρασε 28-25 με τον Γόντικα και πάλι (17'). Με έμμεσο τετράποντο του Ομπασεχάν (1:29) οι Βέλγοι βρέθηκε στο +5 (34-29), για να πετύχει ο Καλάθης με buzzer beater το 34-31. Η Εθνική οδήγησε τους Βέλγους στα 17 λάθη, είχε 8 κλεψίματα αλλά αστοχία στα τρίποντα.

Με ΨΥΧΗ, ΚΑΡΔΙΑ και Λαρεντζάκη

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εθνική ομάδα ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Με δύο μεγάλα τρίποντα από τον Λαρεντζάκη και τον Τσαλμπούρη η Ελλάδα ισοφάρισε, ενώ ο Καλάθης ολοκλήρωσε το πρώτο ελληνικό προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο με 43-41 (24'), ολοκληρώνοντας σερί 8-0. Με την άμυνα να κάνει εκπληκτική δουλειά, καθώς κράτησε στο δεκάλεπτο τον Ομπασοχάν των 20 πόντων στο πρώτο μέρος, άποντο στην 3η περίοδο. Με το ματς στον πόντο ο Λαρεντζάκης βγήκε μπροστά στην επίθεση.

Από το 44-43 ακολούθησε επί μέρους 11-3 με τρία σερί τρίποντα του Έλληνα γκαρντ για το μεγαλύτερο προβάδισμα, το +7 (54-47) . Εκεί χάθηκε λίγο η συγκέντρωση, με το δεκάλεπτο να λήγει 58-55 για την Εθνική. Ο Ομπασεχάν σκόραρε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 33' (58-60), αλλά τρία σπουδαία τρίποντα από Παπανικολάου (58-63, 33'), Καλάθη (60-66, 35') και Λούντζη (67-71, 37') έκαναν τη διαφορά. Η άμυνα ήταν συγκλονιστική, ο Λαρεντζάκης πήρε το επιθετικό φάουλ του Ομπασεχάν στα 1,8'' για να ευστοχήσει ο Λούντζης σε μία βολή (1,1'') και να διαμορφώσει το τελικό 72-70 για την Ελλάδα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-31, 55-58, 70-72.