Super Εφές με Κλάιμπερν και Μίτσιτς [vid]

Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου 2022 - 22:54

Με 46 πόντους από τους δύο, η πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε 96-86 την Μπαρτσελόνα.

Ματς με… άρωμα Final-4 έγινε στην Κωνσταντινούπολη όπου η Εφές νίκησε 96-86 την Μπαρτσελόνα. Μια νίκη που είχε τρία στοιχεία που την έφεραν στην ομάδα του Αταμάν. Το 51,9% στα τρίποντα με 14/27 ήταν καθοριστικό.

Επιπλέον, το δίδυμο των Κλάιμπερν και Μίτσιτς ήταν ασταμάτητοι. Πέτυχαν μαζί 46 πόντους (7/13 τρίποντα). Επίσης τα 11 κλεψίματα που είχε η τουρκική ομάδα έναντι των 3 των Καταλανών. Όλα αυτά έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για να πάρει η Αναντολού το ντέρμπι με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με +7 (13-20) στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο η Εφές γύρισε το ματς στη δεύτερη περίοδο με τα τρίποντα. Από το 38-36 και μετά δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα στο σκορ. Με τον Κλάιμπερν βρέθηκε στο +12 (53-41) στο 23' και τον Μπράιαντ στο +13 (62-49, 28'). Στο 38' το σκορ ήταν 87-74 μετά το δίποντο του Μίτσιτς, για να μειώσει 92-86 η Μπαρτσελόνα στα 52''. Ο Πολονάρα και ο Κλάιμπερν στο φινάλε διαμόρφωσαν το τελικό 96-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 45-41, 66-57, 96-86.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.