Euroleague: Εντυπωσιακή Βίρτους, νίκες για Ερυθρό Αστέρα και Ρεάλ [vids]

Παρασκευή, 18 Νοεμβρίου 2022 - 00:32

Η Μπολόνια διέλυσε την Βαλένθια, οι Σέρβοι πήραν το ματς με την Βιλερμπάν και οι Μαδριλένοι ήταν άνετοι με την Άλμπα.

Η φετινή Ευρωλίγκα έχει πολλά και διαφορετικά αποτελέσματα ανά αγωνιστική. Η πιο δύσκολη σεζόν εδώ και πολλά χρόνια, καθώς πάρα πολλές ομάδες είναι ικανές για το καλύτερο. Το βράδυ της Πέμπτης αυτό το κατάλαβε καλά η Βαλένθια. Η ομάδα που νίκησε την Εφές στην Κωνσταντινούπολη και τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, γνώρισε συντριβή με 30 πόντους (89-59) από την Βίρτους στη Μπολόνια. Οι Ιταλοί του Σκαριόλο έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση στο ματς, προηγήθηκαν 35-11 στο 15' και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Ο Μίκι με 16π. και 7ρ. ήταν ο κορυφαίος βάσει στατιστικής, αλλά καταλυτικός ήταν και ο Κορντινιέ με 15π. Από το «ναυάγιο» των Ισπανών πάλεψε λίγο ο Τζόουνς (10π.)

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 42-25, 66-42, 89-59.

Η αλλαγή προπονητή στον Ερυθρό Αστέρα έδωσε… αέρα στην ομάδα του Βελιγραδίου. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο ντεμπούτο του, είδε τους Σέρβους να νικούν 71-67 τη Βιλερμπάν. Σε ένα ματς που είχε εναλλαγές στο σκορ. Ο Αστέρας προηγήθηκε 34-18 στο 17', όμως στην 3η περίοδο η γαλλική ομάδα τον εγκλώβισε με την άμυνά της. Έτσι, το 40-26 (22') έγινε 40-36 (25'). Στη συνέχεια, 56-58 (34') και 57-65 (36'). Ο Νέντοβιτς ισοφάρισε 67-67, 1:43 πριν τη λήξη, ενώ στα 8'' πέτυχε το 69-67, για να διαμορφώσει ο Ντόμπριτς το τελικό 71-67! Ο Μίτροβιτς με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν κομβικός, όπως και οι Ιβάνοβιτς (16π.) και Νέντοβιτς (11π.). Λάιτι (16.), Καουντί (14π.) και Ομπασοχάν (13π.) ξεχώρισαν από τους Γάλλους.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 38-23, 54-53, 71-67.

Μετά από ένα κλειστό πρώτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ πάτησε… γκάζι κι έφτασε σε μια άνετη νίκη, με αντίπαλο την Άλμπα. Οι Μαδριλένοι νίκησαν 90-72 έχοντας ως καλύτερους τους Πουαριέ και Ροντρίγκρες. Ο Γάλλος σέντερ είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ισπανός γκαρντ 13 πόντους και 10 ασίστ! Σε ό,τι αφορά τους Βερολινέζους, οι Προσίντα (13π.), Βέτσελ (10π.) και Τίμαν (10π.). Η Ρεάλ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 23' προηγήθηκε με +24 (61-37), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε και στο +25 (77-52 στο 33' και 88-63 στο 37').

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 53-37, 70-52, 90-72.