Με εκπληκτική άμυνα, η Ζαλγκίρις νίκησε την Αρμάνι [vid]

Παρασκευή, 18 Νοεμβρίου 2022 - 22:26

Οι Λιθουανοί επικράτησαν 71-62 του Μιλάνο και έχουν καθιερωθεί μέσα στην πρώτη οκτάδα.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ζαλγκίρις στο Κάουνας, με αντίπαλο την Αρμάνι. Οι Λιθουανοί επικράτησαν 71-62, με «όπλο» την πολύ καλή τους άμυνα. Καταρχάς το 7-0 (3') ήταν σημαντικό προβάδισμα για την ομάδα του Καζίς Μακσβίτις. Οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν στο πρώτο ημίχρονο να πλησιάσουν πιο κοντά στους 4 πόντους. Ο Κάβανο έδωσε… αέρα 11 πόντων στους γηπεδούχους (29-18, 17'), για να κλείσει το ημίχρονο με +10 (34-24). Επιπλέον, με το τρίποντο του Έβανς η διαφορά ανέβηκε στους 13 (41-28, 24').

Ωστόσο, στο 32' ο Μήτρου-Λονγκ μείωσε σε 50-45 και στο 34' ο Βόιτμαν σε 53-49. Η αντίδραση της Ζαλγκίρις ήταν σερί 9-0 που έστειλε ξανά την ομάδα του Κάουνας στο +13 (62-49) στο 38'. Νέο come back για το Μιλάνο με τον Χαλ, με τρίποντο, να κατεβάζει τη διαφορά στους 5 (63-58, 39'). Αλλά οι Λιθουανοί είχαν την ψυχραιμία για να διατηρήσουν το προβάδισμα και τελικά να πάρουν τη νίκη με 71-62.Καυ

Κορυφαίος της Ζάλγκιρις σε ένα ακόμη ματς ήταν ο Έβανς με 23π. (4/8τρ.), ενώ ο Σμιτς έκανε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Καταλυτική η παρουσία του Μπουτκεβίτσιους με 7π. και 8ρ. Σε ό,τι αφορά το Μιλάνο, ο Μήτρου-Λονγκ με 19 πόντους και ο Πάνγκος 11, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-24, 49-39, 71-62.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.