Η Παρτιζάν εκμεταλλεύτηκε την επίθεσή της [vid]

Παρασκευή, 18 Νοεμβρίου 2022 - 23:35

Οι Σέρβοι είχαν σταθερότητα και πήραν τη νίκη με 96-88 κόντρα στην Μακάμπι.

Η σταθερότητα στο σκοράρισμα, ανά ημίχρονο, ήταν το «κλειδί» για τη νίκη της Παρτιζάν κόντρα στην Μακάμπι. Μιας και οι Σέρβοι σκόραραν 49 πόντους στο πρώτο μέρος και 47 στο δεύτερο. Σε αντίθεση με την ομάδα του Τελ Αβίβ που δεν άντεξε ως το φινάλε σε αυτό τον ρυθμό και ηττήθηκε 96-88 στο Βελιγράδι.

Το ματς άρχισε με την Μακάμπι να αιφνιδιάζει την Παρτιζάν και να προηγείται 6-0 μετά από 93 δευτερόλεπτα. Αλλά οι Σέρβοι με το τρίποντο του Νάναλι ισοφάρισαν (13-13) στο 6'. Η ομάδα του Τελ Αβίβ διατήρησε ένα προβάδισμα μεταξύ 6 (32-38 με το έμμεσο τρίποντο του Μπόλντγουιν στο 15') και 7 (37-44 με το τρίποντο του Χίλιαρντ στο 16') πόντων για να φτάσουν οι Σέρβοι στον πόντο (47-48, 50'' πριν το ημίχρονο) με τις βολές του Λεσόρτ.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, η Μακάμπι είχε βρει τον τρόπο να παραμένει μπροστά στο σκορ. Στο +5 (58-53 με τον Πόιθρες) στο 23' και το +7 (59-66 με τον Μπράουν) στο 27'. Ο Νάναλι με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα (66-66, 28') για να προηγηθεί η Παρτιζάν με τις 2/2 βολές του Λεσόρτ στα 6''. Με τρίποντο του Πάντερ έγινε το 75-68 (31'), ενώ ο Λεντέι διατήρησε το +7 (79-72, 34'). Ένα ακόμη τρίποντο του Έξουμ και +9 για την ομάδα του Ομπράντοβιτς (86-77, 36'). Οι Σέρβοι διατήρησαν την ψυχραιμία στο τέλος και πανηγύρισαν τη νίκη με .

Το δίδυμο των Λεντέι (7ρ., 1κλ.) και Λεσόρτ (8ρ., 4 ασ.)έκαναν τη διαφορά με 21 και 16 πόντους, αντίστοιχα. Κομβικός και ο Έξουμ που είχε επίσης 21 πόντους (5ασ. και 2 κλ.). Από την πλευρά της Μακάμπι, ο Μπόλντγουιν είχε 23 πόντους (7 ασίστ), ενώ ο Σόρκιν πάλεψε (10π., 4ρ., 3ασ., 2 κοψ.). Επίσης, Κόλσον και Πόιθρες είχαν από 17 και 16 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 49-50, 69-68, 96-88.