Basket League: Νίκες για Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και Απόλλωνα [vids]

Κυριακή, 20 Νοεμβρίου 2022 - 21:52

Ο Δικέφαλος 97-92 τον Προμηθέα στο πιο αμφίρροπο ματς. Εύκολα το «τριφύλλι» στην Καρδίτσα, πολύτιμο «ροζ» φύλλο αγώνα για τους Πατρινούς.

Με τρεις αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Basket League. Στο πιο αμφίρροπο ματς της ημέρας, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη κόντρα στον Προμηθέα. Επικράτησε 97-92, κάνοντας την ανατροπή στην 4η και τελευταία περίοδο. Διάστημα που σημείωσε 30 πόντους, ενώ οι Πατρινοί 22. Κορυφαίος της ομάδας του Λυκογιάννη ο Ράιλι με 21π. (5/11τρ.), ενώ καθοριστικοί ήταν και ο Φράνκε (18π., 8ασ.) και ο Χαντς (14π., 10ρ.). Από την πλευρά της ομάδας του Γιατρά, ξεχώρισε το δίδυμο των Κουλμπόκα (22π.) και Γιάνγκ (21π.)

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Στην Καρδίτσα ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα για να πάρει τη νίκη κόντρα στην τοπική ομάδα. Το τελικό 99-82 ήρθε με μεγάλη άνεση. Οι «πράσινοι» από την πρώτη περίοδο επέβαλλαν το ρυθμό τους και πήραν τη νίκη. Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγαν και «καθάρισαν» το ματς. Εκπληκτικό ματς από τον Παπαγιάννη με 20 πόντους (10/10 δίποντα), ενώ ο Λι σημείωσε 17π. και οι Γιώργος Καλαϊτζάκης και Μποχωρίδης από 14π., αντίστοιχα. Στην πλευρά της ομάδας του Αγγέλου, ο Μπέιτμον είχε 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 38-57, 59-76, 82-99.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς

Μια πολύ σημαντική νίκη, στην προσπάθεια για να παραμείνει στην κατηγορία, πέτυχε ο Απόλλων Πατρών. Η ομάδα του Βετούλα επικράτησε 71-54 και πήρε βαθιά «ανάσα» Αν και το ματς δεν άρχισε καλά. Όμως με εξαιρετική άμυνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και επί μέρους 56-31, γύρισε το ματς και πήρε ένα πολύτιμο «ροζ» φύλλο αγώνα για τη συνέχεια. Ο Απόλλων είχε 4 διψήφιους με τον Γκρίφιν πρώτο σκόρερ (16π.) και τους Ντέιβις (10π., 9ρ.) και Καράμπελα (13π., 8ασ.) να αγγίζουν το double-double. Στην πλευρά του Λαυρίου, ο Κόουλ είχε 14 πόντους και ο Φλαγκ 10 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 38-33, 52-43, 71-54