Εφτάψυχος Παναθηναϊκός, στην παράταση την Βίρτους [vids]

Τετάρτη, 23 Νοεμβρίου 2022 - 23:25

Μια ακόμη μεγάλη βραδιά του Ντέρικ Γουίλιαμς και μεγάλη «πράσινη» νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο, 88-85 την Μπολόνια.

Στο θρίλερ του ΟΑΚΑ το «τριφύλλι» επιβίωσε τελικά, χάρη στον Ντέρικ Γουίλιαμς. Ο Αμερικανός έκανε πολύ σπουδαίο ματς με 26 πόντους (5/8 τρίποντα) και με το μεγάλο σουτ, 16.5'' πριν το τέλος της παράτασης, έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με 88-85 (κ.α. 76-76). Καταλυτική η βοήθεια από τους Γκουντάιτις και Γουόλτερς.

Κλασική εκκίνηση στο ματς του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα. Καθώς οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 5-2 (1') με Γουόλτερς και Παπαγιάννη. Όμως, το σκηνικό επαναλήφθηκε ξανά. Δύο τρίποντα του Χάκετ (6-11, 6') και επί μέρους 13-1 της Βίρτους για το 6-15 (7'). Με τον Οτζελέγε η διαφορά έγινε διψήφια (7-19, 8'), για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 12-21. Το «τριφύλλι» είχε μόλις 3/15 σουτ (1/8 δίποντα).

Μετά το 12-24 από το τρίποντο του Οτζελέγιε, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς. Αρχικά με το τετράποντο του Μπέικον (13') και με το έμμεσο τρίποντο του Γκουντάιτις, μείωσε σε 24-28. Ο Γουόλτερς έδωσε λύσεις στην επίθεση (10π. στο 15') για το 28-30. Με τον Μπέικον να ανεβάζει στροφές και να φτάνει τους 9π. (34-38, 18'), για να τελειώσει το ημίχρονο 38-41 με το τρίποντο του Γουίλιαμς (19').

Στην τρίτη περίοδο ξανά η Μπολόνια απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα. Με τον Οτζελέγε να κάνει «ζημιά», η Βίρτους προηγήθηκε 53-45 (25'). Με τον Γουόλτερς να καθοδηγεί (18π.) και τον Γουίλιαμς να σκοράρει με όλους τους τρόπους, οι «πράσινοι» έκαναν 11-2 και προσπέρασαν 56-55 (28'), ενώ το σερί έφτασε στο 17-2 (29') για το 62-55, με το δεκάλεπτο να κλείνει με ένα ακόμα τρίποντο του Ντέρικ (67-62).

Αν και το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στο +7 (69-62, 31'), η συνέχει δεν ήταν ανάλογη. Οι «πράσινοι» δεν είχαν καλές επιθετικές επιλογές στην πορεία. Ο Γουίλιαμς με τρίποντο έκανε το 74-68 (3:50 για το τέλος), για να ακολουθήσει σερί 8-0 των Ιταλών (74-76, 1:25). Ο Λι στα 11.6'' ισοφάρισε σε 76-76 και το ματς πήγε στην παράταση.

Σκληρό ματς και ισοπαλίες 80-80 στο 43', πριν ο Χάκετ με τρίποντο φέρει μπροστά στην Μπολόνια (83-80). Έμμεσο τρίποντο του Μπέικον (51''), καλάθι του Λούντμπεργκ (21'') και μεγάλο τρίποντο του Γουίλιαμς στα 16.5'' για το 86-85. Το επιθετικό φάουλ στον Λούντμπεργκ έκρινε εν πολλοίς το ματς, που έληξε με τις βολές του Μπέικον για το τελικό 88-85.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76, παρ. 88-85.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.