Eurocup: «Διπλό» στην Πολωνία με buzzer beater του Κάουαν [vids]

Τετάρτη, 23 Νοεμβρίου 2022 - 23:44

Με το τεράστιο τρίποντο του Αμερικανού στα 0.9'' ο Προμηθέας νίκησε 78-76 την Σλασκ Βρότσλαβ.

Την 4η του νίκη σε 5 αγωνιστικές, στη φάση των ομίλων του Eurocup, πέτυχε ο Προμηθέας. Οι Πατρινοί με τρίποντο του Κάουαν σε «νεκρό» χρόνο (σ.σ.: 0.9'') για το τέλος νίκησαν 78-76 και παραμένουν ψηλά στη βαθμολογία του ομίλου τους. Εκτός από τον Αμερικανό γκαρντ, ο Κουλμπόκα έκανε double-double (19π./12ρ.), ενώ ο Γιάνγκ είχε 20 πόντους.

Οι Πατρινοί στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς ήταν πίσω στο σκορ. Η ομάδα του Γιατρά ήταν βιαστική και δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση. Αποτέλεσμα να «κυνηγάει» το σκορ. Επιπλέον, στη δεύτερη περίοδο απέκτησε διψήφιο προβάδισμα (24-14). Εκεί ο Έλληνας κόουτς πήρε τάιμ άουτ, άλλαξε το… τσιπάκι στην ομάδα του και εκείνη αντέδρασε με σερί 10-2. Έτσι μπήκε ξανά στο ματς. Στο 16' ο Γιάνγκ έβαλε μπροστά τους Πατρινούς (28-29), αλλά οι Πολωνοί επέστρεψαν και βρέθηκε εκ νέου στο +9 (42-33).

Όσον αφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί η Σλασκ κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμά της. Με τη διαφορά να σταθεροποιείται σε διψήφιο αριθμό πόντων, μεταξύ 10 και 12, αντίστοιχα. Ο Γκίκας μείωσε στο 25' σε 54-48, για να τελειώσει η περίοδος με +12 για τη Βρότσλαβ (62-50). Μία φορά ακόμη, όμως, η ομάδα της Πάτρας έκανε εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο. Έτσι γύρισε το ματς και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη.

Στο 33' η Σλασκ ήταν μπροστά με +8 (66-58) και από εκεί άρχισε ο Προμηθέας να «ροκανίζει» τη διαφορά. Η πρώτη ισοφάριση ήρθε με το τρίποντο του Κουλμπόκα (70-70, 37'). Ο Γιάνγκ μείωσε με τρίποντο 76-75 στα 53'', για να έρθει ένα ακόμη από τον Κάουαν, στα 0.9'', για το πρώτο προβάδισμα των Πατρινών που τους έδωσε και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-33, 62-50, 76-78.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.