BCL: Η ΑΕΚ με την... πλάτη στον τοίχο [vid]

Πέμπτη, 24 Νοεμβρίου 2022 - 00:05

Ήττα 80-72 για την Ένωση στη Γερμανία από τη Βόννη και ρεκόρ 1-3 στον όμιλο.

Η υπόθεση πρόκριση έμπλεξε για την ΑΕΚ. Διότι οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν 80-72 από την Βόννη στη Γερμανία. Έτσι είναι στο 1-3 στον όμιλο και πλέον το ματς με τη Ρέτζιο Εμίλια έχει τον χαρακτήρα τελικού. Διότι μετά και το αποτέλεσμα αυτό, η πρώτη θέση στον όμιλο χάθηκε μαζί με την απευθείας πρόκριση στη φάση των «16» του BCL. Όπως και στο ματς στα Λιόσια έτσι και στη Γερμανία, η Ένωση είχε ένα «νεκρό» διάστημα στο ματς και αυτό το πλήρωσε. Καθώς η Βόννη ξέφυγε στο σκορ και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη, όπως και έγινε τελικά.

Η Ένωση προηγήθηκε 34-30 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ, μιας και στα μισά του ματς ήταν πίσω με 39-38. Στην τρίτη περίοδο, όπως προαναφέραμε, η Βόννη έκανε σερί 13-0 και από το 39-41 υπέρ της ΑΕΚ, το σκορ έγινε 52-41. Ήταν το σημείο που κρίθηκε το ματς. Παρά την προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» να επιστρέψουν στο ματς, οι Γερμανοί είχαν καλές επιλογές και πήραν τελικά τη νίκη με 80-72.

Ο παίκτης που έκανε ζημιά στην ΑΕΚ και στο ματς στην Ελλάδα, το επανέλαβε στη Γερμανία. Ο Τι Τζέι Σορτς σημείωσε 27 πόντους, τους 20 στο δεύτερο ημίχρονο. Επιπλέον, η Βόννη είχε καλά ποσοστά με 51.4% στα δίποντα, έναντι 46.1% της ΑΕΚ. Όμως το μεγάλο πρόβλημα για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν τα ριμπάουντ. Οι Γερμανοί είχε +10 (38 με 28), εκ των οποίων από 5 παραπάνω σε άμυνα και επίθεση. Τα έξτρα επιθετικά τους έδωσαν δεύτερες επιθέσεις. Κορυφαίος της ΑΕΚ ο Στρέλνιεκς με 17 πόντους, αλλά τους περισσότερους στο πρώτο. Σημαντική ήταν και η παρουσία του Φρέιζερ με 16 πόντους και γεμάτη στατιστική. Ο Μάιλς στο ντεμπούτο του είχε 2 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 63-50, 80-72.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.