Euroleague: «Άλωσε» η Μπάγερν το «Astroballe» [vids]

Πέμπτη, 24 Νοεμβρίου 2022 - 00:56

Σπουδαία νίκη των Βαυαρών στην έδρα της Βιλερμπάν, εύκολη επικράτηση της Μπασκόνια κόντρα στη Ζαλγκίρις.

Νικήτρια στη «μάχη», μέχρι τελικής πτώσεως που έγινε στο «Astroballe», βγήκε η Μπάγερν. Η ομάδα του Μονάχου νίκησε 75-74 την Βιλερμπάν στη Γαλλία. Με το αποτέλεσμα αυτό έφτασε σε ρεκόρ 3-6 και έπιασε τη γαλλική ομάδα στη βαθμολογία. Σε μια αναμέτρηση που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Η Μπάγερν ήταν αυτή που έλεγξε το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Με διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο και προβάδισμα +12 (35-47) στο 23'. Ωστόσο η γαλλική ομάδα επέστρεψε στο ματς. Κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μεγάλη «μάχη» στο τελευταίο. Μιας και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Η ASVEL βρέθηκε στο +5 (71-66) στο 37' και στο +1 (74-73) στα 58'', για να δώσει τη νίκη στους Γερμανούς ο Ρούμπιτ με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 33-42, 53-53, 74-75.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Στη Βιτόρια, η Ζαλγκίρις για ένα ημίχρονο έβαλε… δύσκολα στην Μπασκόνια. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι Ισπανοί ανέβασαν στροφές, πέτυχαν 51 πόντους και δέχθηκαν μόλις 29, με αποτέλεσμα στο 42-44 στα μισά του ματς να γίνει 93-73 στο φινάλε. Οι Λιθουανοί στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να βρεθούν και στο +5, αλλά δεν είχε αυτό συνέχεια στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο. Τα μακρινά σουτ άνοιξαν την άμυνα της Ζαλγκίρις και έδωσαν στην Μπασκόνια την ευκαιρία να φέρει το ματς στα μέτρα της. Ανάλογη εικόνα και στη τελευταία περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει στο φινάλε στη μέγιστη τιμή της, δηλαδή στους 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-44, 64-58, 93-73.