Euroleague: «Τρένο» η Φενέρμπαχτσε, νίκη αλά NBA η Ρεάλ [vids]

Πέμπτη, 24 Νοεμβρίου 2022 - 23:51

Πέρασε από το Μιλάνο η ομάδα του Ιτούδη, οι Μαδριλένοι 105-97 την Παρτιζάν.

Στο 9-1 στη διοργάνωση ανέβηκε η Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μετά το Μονακό νίκησε και στο Μιλάνο και έκλεισε ιδανικά την εβδομάδα. Ωστόσο, η νίκη στην έδρα της Αρμάνι δεν ήρθε και τόσο εύκολα. Καθώς οι παίκτες του Μεσίνα έβαλαν δύσκολα στην Φενέρμπαχτσε για ένα ημίχρονο. Αλλά με πολύ καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και με επί μέρους 13-4 αρχικά και συνολικά 26-11, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης βρέθηκε από το -5 στο +10, διαφορά που διατήρησε ως το φινάλε. Προηγήθηκε και με +14 (73-59, 35') για να νικήσει 82-72. Κορυφαίος για την Φενέρμπαχτσε ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις με 22 πόντους, ενώ από το Μιλάνο ξεχώρισε ο Μήτρου-Λονγκ με 18.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 48-58, 72-82.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Στη Μαδρίτη, σε ματς αλά NBA, η Ρεάλ νίκησε 105-97 την Παρτιζάν. Ένα παιχνίδι με «τρελό» ρυθμό. Οι Σέρβοι έκαναν ένα απίθανο πρώτο δεκάλεπτο που έληξε 40-32 υπέρ τους. Δηλαδή ένα σκορ «ημιχρόνου» μέσα σε 10 λεπτά με τις άμυνες να έχουν πάει για… ρεπό! Ωστόσο, αυτό μάλλον λειτούργησε θετικά για τους «merengues». Διότι τους αφύπνισε. Δέχθηκε μόλις 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο, ενώ έκαναν συνολικά επί μέρους 54-34 σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, γυρίζοντας εντελώς το ματς. Πολλοί πρωταγωνιστές για τους Μαδριλένους με τον Γιούλ να έχει 20 πόντους, αλλά μεγαλύτερη προσφορά είχα οι Ντεκ (15π., 4ασ.) και Ταβάρες (17π., 8ρ.). Στην πλευρά της Παρτιζάν ξεχώρισε ο Λεντέι με 20 πόντους,, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ και ο Πάντερ ήταν μαχητικός (16π., 5ρ., 3ασ., 1κλ.).

Τα δεκάλεπτα: 32-40, 54-51, 86-74, 105-97.