«Πράσινο» πάρτι στο ΟΑΚΑ [vids]

Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2022 - 22:44

Ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός νίκησε, με εμφατικό τρόπο, 77-58 την Βιλερμπάν με κορυφαίο τον Μπέικον (25π.).

Δύο στα δύο στην «διαβολοβδομάδα» για τον Παναθηναϊκό. Μετά την Βίρτους Μπολόνια, οι «πράσινοι» νίκησαν και την Βιλερμπάν. Η μεγάλη διαφορά, όμως, ήταν πώς κόντρα στους Γάλλους οι «πράσινοι» έπαιξαν κυριαρχικό μπάσκετ. Έτσι έφτασαν στην επικράτηση με 77-58, ενώ προηγήθηκαν και με +26! Ο Μπέικον ήταν πρώτος σκόρερ με 25 πόντους, ενώ πολύ δουλειά έκανε ο Πονίτκα (10π., 5ρ., 7ασ., 2κλ.). Σε… ρηχά νερά η ASVEL με 16.7% (3/18) στο τρίποντο και 17 λάθη.

Αν και στα πρώτα 5' οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (7-6), εκεί οι «πράσινοι» με τον Μπέικον (6π.) έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκαν 13-6 (7'). Ο Γκουντάιτις επανέφερε τη διαφορά στο +7 (15-8) για να κλείσει το δεκάλεπτο με το τρίποντο του Μάθιους (15-11). Χαμηλό σκορ, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να κάνει πολύ καλή δουλειά. Ακόμη καλύτερα, όμως, ήταν τα πράγματα στη δεύτερη περίοδο.

Η Βιλερμπάν μείωσε στον πόντο με τον Φαλ (17-16, 12'), αλλά η διαφορά του «τριφυλλιού» πήγε άμεσα στους 7 ξανά (23-16, 13'). Σχεδόν ένα τρίποντο χωρίς σκορ για τη γαλλική ομάδα, με τον Γκουντάιτιτς και τον Παπαγιάννη να βοηθούν επιθετικά για το +11 (29-18) στο 16'. Με το τρίποντο του Γουίλιαμς οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 15 (35-20) στο 18'. Διαφορά που έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου, με το τρίποντο του Λι (39-24).

Ο Παναθηναϊκός κυριαρχούσε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με τον Μπέικον να σκοράρει δύο διαδοχικά τρίποντο και 10 πόντους στο δεκάλεπτο, το σκορ έγινε 52-26 στο 24'. Νταμπλ σκορ για τους «πράσινους» με την Βιλερμπάν να τα έχει… χαμένα! Η διαφορά κυμαίνονταν μεταξύ 23 και 25 πόντων, αντίστοιχα. Με τον Λι να σημειώνει το 56-31 (27'). Το τρίποντο του Παπαγιάννη ανέβασε το προβάδισμα του «τριφυλλιού» στους 28 πόντους (63-35, 29') για να τελειώσει το δεκάλεπτο με το καλάθι του αρχηγού.

Δύο λεπτά χωρίς σκορ έμεινε στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός. Με την Βιλερμπάν να μειώνει σε 66-43. Αλλά ο Μπέικον ξανασυνδέθηκε με το καλάθι με τρίποντο (69-43, 32'). Ένα ακόμη από τον Γουόλτερς για το 72-46 (34'). Με τόσο μεγάλη διαφορά, λογικό ήταν να χαθεί λίγο η συγκέντρωση των παικτών του Ράντονιτς. Έμειναν χωρίς σκορ για σχεδόν 3:30! Οι Γάλλοι μείωσαν 72-55, αλλά το τρίποντο του Πονίτκα και το δίποντο του Παπαγιάννη έφεραν ξανά το +20 (77-55, 38'). Με το ματς να λήγει τελικά 77-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58.