Euroleague: Χαμόγελα για Μονακό, Εφές, Μπαρτσελόνα και Ζαλγκίρις [vids]

Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2022 - 23:48

Η ομάδα του Κάουνας έκανε τεράστιο «διπλό» στην Ισπανία, ενώ η Αναντολού πέρασε από την Μπολόνια. «Καθάρισαν» Μονεγάσκοι και Καταλανοί.

Η Μονακό συνέχισε την εξαιρετική της πορεία. Νίκησε 80-79 την Μπάγερν Μονάχου, αλλά πιο εύκολα από ό,τι «μαρτυρά» το τελικό σκορ. Διότι οι Μονεγάσκοι με εξαιρετική εικόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν 77-66, 1:05 πριν τη λήξη. Ωστόσο, οι Βαυαροί έβαλαν… δύσκολα στους Γάλλους στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, εκτός από τα πρώτα 5' όταν η Μονακό προηγήθηκε με +11 (15-4). Στα υπόλοιπα ματς οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ. Ο Τζέιμς είχε 13 πόντους και 6 ασίστ, ενώ πολύ δουλειά έκανε ο Ντιαλό (13π., 3ρ., 4ασ., 2κλ.). Όμπστ με 20π. και Ρούμπιτ (14π., 6ρ., 1κοψ.) ξεχώρισαν από την ομάδα του Μονάχου.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-33, 53-50, 80-79.

Σε ένα επεισοδιακό ματς στην Μπολόνια, η Εφές νίκησε 85-80 την Βίρτους και έφτασε στις 3 συνεχόμενες (σ.σ.: ρεκόρ 5-5). Το ματς πήγε να «τιναχθεί» στον… αέρα, 4:25 πριν το φινάλε. Όταν ο Τεόντοσιτς διαμαρτυρήθηκε εκτός ορίων στο Γιαβόρ. Αρχικά τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή και μετά με ντισκαλιφιέ!

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε το 2/2 την «διαβολοδομάδα». Μετά το Μιλάνο νίκησε ξανά επί ιταλικού εδάφους. Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Όταν η Αναντολού ξέφυγε με +16 (47-63, 26'). Η Μπολόνια κατέβασε τη διαφορά στους 5 (69-74, 36') πριν το σκηνικό με τον Τεόντοσιτς, αλλά ως εκεί! Ο Μπομπουά (19π., 8ρ., 2.ασ) και ο Κλάιμπερν (21π., 7ρ., 4ασ., 1κλ.) ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ ο Λούντμπεργκ είχε 22 πόντους για την Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 34-40, 53-63, 80-85.

Με τον Βέσελι να είναι εκπληκτικός (18π. 3ρ., 3ασ., 2κλ.) και τον Χίγκινς να πετυχαίνει 3 τρίποντα στο 4ο δεκάλεπτο (17π.), η Μπαρτσελόνα νίκησε 96-84 την Μπασκόνια. Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο από την αρχή, όμως οι Βάσκοι είχαν τον τρόπο να επιστρέφουν διαρκώς στο ματς. Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, η Μπαρτσελόνα έκανε τη δουλειά της και «καθάρισε» με +12 (96-84) την Μπασκόνια. Εντυπωσιακός ο Χάουαρντ σε ένα ακόμη ματς της Μπασκόνια με 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 52-48, 76-73, 96-84.

Μεγάλο «διπλό» έκανε η Ζαλγκίρις στο «Pabellon Fuente De San Luis», επικρατώντας 80-76 της Βαλένθια. Ως το 35' οι «νυχτερίδες» είχαν τον έλεγχο και ήταν μπροστά με 71-67. Ωστόσο, εκεί οι Λιθουανοί έκαναν σερί 9-0 σε ένα δίλεπτο με 5 πόντους του Κάβανο, προηγήθηκαν 76-71 (37') και έφτασαν στην επικράτηση. Κορυφαίος για την ομάδα του Κάουνας ο Σμιτς που ξέρει καλά τα ισπανικά γήπεδα (19π., 7ρ.), ενώ καθοριστικός ήταν και ο Έβανς (18π., 5ασ.). Όσον αφορά στους Ισπανούς, ο Τζόουνς είχε 19 πόντους (5ρ., 7ασ., 5 κλ.) αλλά δεν ήταν τελικά αρκετοί!

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 44-37, 61-59, 76-80.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.