Basket League: On fire ο Ολυμπιακός, σούπερ Παναθηναϊκός, σπουδαίος Ιωνικός [vids]

Κυριακή, 27 Νοεμβρίου 2022 - 23:33

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 100-72 τον Προμηθέα στην Πάτρα. Οι «πράσινοι» 87-63 τον ΠΑΟΚ και οι Νικαιώτες 79-75 τον Απόλλωνα Πατρών.

Νίκες για τους «αιώνιους» πριν την πρώτη, φετινή τους συνάντηση στην Basket League. Την Κυριακή, τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο Παναθηναϊκός πέτυχαν νίκες. Χρονικά προηγήθηκε εκείνη των «πράσινων». Με τον Μπέικον να κάνει ντεμπούτο στο πρωτάθλημα, το «τριφύλλι» νίκησε 87-63 στον ΠΑΟΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο που το ματς ήταν ισόπαλο, η ομάδα του Ράντονιτς κυριάρχησε στο παρκέ. Με καταλύτη τον Αμερικανό και συμπαραστάτες τους Λι, Γκουντάιτιτς και Παπαγιάννη.΄ Έτσι η διαφορά ανέβηκε στους 33 στο 30'. Με τον ΠΑΟΚ να την… μαζεύει στο τέλος, με κύριο εκφραστή τον Σαλούστρο.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 44-28, 74-41, 87-63

Σε ό,τι αφορά τους «ερυθρόλευκους» ήταν εκπληκτικοί σε ό,τι αφορά την ευστοχία, κόντρα στον Προμηθέα στην Πάτρα. Πέτυχαν 39 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, 57 στο ημίχρονο και στο 30' ήταν μπροστά με +39 (48-87). Στο 34' βρέθηκαν και στο +41 (95-54), για να μειώσουν οι Πατρινοί σε 100-72. Ο Ολυμπιακός είχε 56% στα τρίποντα με 17/30. Ειδικά στο 30' είχε 16/23, δηλαδή 69,6%! Αλλά και 23/29 δίποντα, δηλαδή 79%! Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ ξεχώρισαν, ενώ ο Γουόκαπ έδωσε 13 ασίστ! Από τους Πατρινούς πάλεψε ο Κόντιτ με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-39, 37-57, 48-87, 72-100

Στο κλειστό του «Πλάτωνα» ο Ιωνικός έβαλε τέλος στο σερί ηττών που μετρούσε. Νίκησαν 79-75 τον Απόλλωνα Πατρών, με «όπλο» την άμυνα. Καθώς οι Νικαιώτες κράτησαν στα τελευταία 4'32'' τους Πατρινούς χωρίς σκορ. Οι Αχαιοί έκαναν εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, όταν και σκόραραν 31 πόντους. Στη συνέχεια, ο Ιωνικός βελτιώθηκε αμυντικά. Για να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Επί μέρους σκορ 10-8 για τον Ιωνικό, με τους Πατρινούς να έχουν παράπονα από τη διαιτησία. Χόκινς και Μαυροκεφαλίδης ξεχώρισαν επιθετικά για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στην τετράδα των Τέιλορ, Γκρίφιν, Καράμπελα και Κάλχουν.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 48-48, 69-67, 79-75.