Στην τελική ευθεία ο Ολυμπιακός έχασε το μυαλό του [vids]

Πέμπτη, 1 Δεκεμβρίου 2022 - 21:42

Για 28 λεπτά η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε τον έλεγχο, ωστόσο η Εφές με επί μέρους 36-18 ως το τέλος, νίκησε 82-71.

Το πλάνο του Ολυμπιακού και του Μπαρτζώκα λειτούργησε σε μεγάλο βαθμό ως το 28'. Ως εκείνο το σημείο είχε το προβάδισμα με 53-46. Αλλά στη συνέχεια έχασε τη συγκέντρωσή του. Έκανε βιαστικές επιθέσεις, στην περιφερειακή άμυνα είχε κακές αντιδράσεις. Με αποτέλεσμα, οι ποιοτικοί γκαρν της Εφές να βάλουν 8/11 τρίποντα και να πάρουν τη νίκη με 82-71. Με κορυφαίο τον Κλάιμπερν (24π.) και καθοριστικό τον Μπομπουά (19π. με 5/6τρ.). Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Φαλ (12π., 6ρ.), ενώ ο Βεζένκοφ είχε 18 πόντους.

Κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το ματς. Κατάφερε στα πρώτα 2:36 του ματς να κρατήσει την Εφές χωρίς σκορ. Την ίδια στιγμή με 5 πόντους του Γουόκαπ (σ.σ.: και ένα κλέψιμο) και το πρώτο τρίποντο του Βεζένκοφ προηγήθηκε 10-0. Η είσοδος του Κλάιμπερν έφερε 5 πόντους (5-10, 5'), αλλά ο Μπαρτζώκας επέλεξε να παίξουν οι «ερυθρόλευκοι» με τον Φαλ. Με έξι διαδοχικούς πόντους του Γάλλου το σκορ έγινε 8-16 (8'). Το τρίποντο του Πλάις έφερε την Εφές στο τρίποντο (13-16), αλλά ο Βεζένκοφ διαμόρφωσε το 13-18 της περιόδου.

Στην αφετηρία του δευτέρου δεκαλέπτου ο Λαρεντζάκης ήταν πολύ σημαντικός. «Απάντησε» στο τρίποντο του Μπομπουά για το 16-23 (12'), ευστόχησε σε δύο βολές και πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο (23-30, 14'). Ο Γάλλος γκαρντ της Εφές έδωσε λύσεις. Αλλά οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν χαρακτήρα. Κατάφεραν να αντιδράσουν σωστά. Ακόμη κι όταν η ομάδα του Αταμάν πίεσε. Στα μισά της δεύτερης περιόδου, το έμμεσο τρίποντο του Πίτερς και το τρίποντο του Σλούκα έδωσαν… αέρα 11 πόντων (25-36, 15'). Οι Τούρκοι πίεσαν, εκμεταλλεύτηκαν ορισμένα λάθη και με σερί 8-1 μείωσαν σε 33-37, 1:54 για το ημίχρονο. Ωστόσο η ελληνική ομάδα δεν δέχθηκε πόντο ως το ημίχρονο, πήρε 4 από τον Σλούκα και έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (33-41).

Ο Γουόκαπ «φιλοδώρησε» μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα τον Κλάιμπερν στην αρχή του δεκαλέπτου. Με τα δύο καρφώματα του Φαλ, η διαφορά πήγε ξανά στους δέκα, 35-45 (24'). Ωστόσο εκεί άρχισαν τα θέματα στην άμυνα και τα προβλήματα στην επίθεση. Η Εφές έκανε σερί 8-0, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν χωρίς σκορ για 3:11. Ο Βεζένκοφ έδωσε λύσεις σε εκείνο το σημείο (8π.) για να ξεφύγει ο Ολυμπιακός με +7 (53-46), 2:24 για το δεκάλεπτο. Όμως δέχθηκε ένα 6-0 που κορυφώθηκε με το τρίποντο του Μπομπουά για το 52-53 στο 30'.

Η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού ήταν κάκιστη, ενώ σε εκείνο το διάστημα ήταν αισθητό πώς η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε χάσει το… μυαλό της. Οι Τούρκοι έβαλαν 7/10 στο δεκάλεπτο και συνολικά 8/11 από το 28'. Με εκκίνηση 3/3 τρίποντα η Εφές βρέθηκε στο 61-56 (33'), ενώ ο Μίτσιτς πέτυχε ένα ακόμη για το 64-56 (34'). Με τους «ερυθρόλευκους» να μην παρατούν το ματς, ο Μπολομπόι μείωσε στους 5 (69-64).

Δύο βολές του Λαρεντζάκη έφεραν το σκορ στο 74-68 (38'). Η τάπα του Φαλ στο τρίποντο του Μίτσιτς ήταν κομβική. Αλλά ο ΜακΚίσικ αξιοποίησε τη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε (74-69). Ο Αμερικανός έκανε κακή επίθεση στα 51'' με το σκορ στο 77-71, για να ακολουθήσει το τρίποντο του Κλάιμπερν από τα 8 μέτρα που τέλειωσε το ματς. Ο ίδιος με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71.