Euroleague: Επιστροφή για Μίροτιτς με νίκη και κατρακύλα της Αρμάνι [vids]

Πέμπτη, 1 Δεκεμβρίου 2022 - 23:39

Ο Μαυροβούνιος ήταν καθοριστικός στο «διπλό» στο Βερολίνο, ενώ ο σύλλογος από το Μιλάνο βρίσκεται στην ουρά της βαθμολογίας.

Σημαντικά ματς έγινε την Πέμπτη για την 12η αγωνιστική της Euroleague. Ας τα πάρουμε χρονικά. Η επιστροφή του Νίκολα Μίροτιτς στη δράση συνοδεύτηκε με νίκη για την Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο. Οι Καταλανοί έκαναν τα εύκολα… δύσκολα. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με +12, αλλά στο δεύτερο βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Στην 3η περίοδο επέστρεψαν δυναμικά και έφτασαν ως το +15 (48-63). Στο φινάλε η Άλμπα πλησίασε στον πόντο (84-85), αλλά οι βολές του Μίροτιτς έδωσαν τη νίκη με 88-86 στην ισπανική ομάδα. Ο Μαυροβούνιος ήταν ο κορυφαίος του ματς με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 46-45, 57-71, 86-88.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Στον γαλλικό «εμφύλιο», Βιλερμπάν και Μονακό πήγαιναν χέρι-χέρι στο ματς. Μιας και στο φινάλε της 3ης περιόδου το σκορ ήταν ισόπαλο 60-60. Όμως οι Μονεγάσκοι στο τέταρτο δεκάλεπτο με καθοριστικούς του Μοτεγιούνας και Λόιντ ξέφυγαν με 12 πόντους και τελικά επικράτησαν 84-75. Ο Λιθουανός σέντερ ήταν ο κορυφαίος για την Μονακό με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, τα 5 επιθετικά! Η ομάδα του μάλιστα πήρε 17 επιθετικά ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-45, 60-60, 75-84.

Η κατρακύλα της Αρμάνι δεν έχει σταματημό! Η Μπασκόνια υποχρέωσε τους Ιταλούς στην έβδομη σερί ήττα τους, με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν στο 3-8 και την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα από τη Βιτόρια μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και απέκτησε πολύ νωρίς διψήφιο προβάδισμα, πριν καν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο. Αν και οι Ιταλοί πλησίασαν στους 5 πόντους (40-35), οι Βάσκοι πάτησαν… γκάζι και έστειλαν τη διαφορά στους 16. Η διαφορά στο φινάλε έφτασε και τους 18, για να λήξει το ματς 78-62.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 38-27, 54-45, 78-62.

Ματσάρα έγινε στο Βελιγράδι. Παρτιζάν και Βαλένθια «μονομάχησαν» ως το φινάλε. Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια των 40 λεπτών. Πάντως, σε γενικές γραμμές οι Σέρβοι είχε τον έλεγχο ως το 30ό λεπτό του ματς, έχοντας το πάνω χέρι στο σκορ. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο έγινε «μάχη»! Η Βαλένθια προηγήθηκε 77-73, η Παρτιζάν το γύρισε στο 80-79. Εκεί ανέλαβε δράση ο Χάρπερ. Πέτυχε το 80-82 και το 82-84, με τον Πάντερ να ισοφαρίζει και τον Τζόουνς να αστοχεί στην τελευταία επίθεση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Βαλένθια βρέθηκε μπροστά με 90-86, αλλά οι Σέρβοι ισοφάρισαν 90-90. Ο Χάρπερ έκανε το 93-98, ενώ μετά το τρίποντο του Νάναλι (96-98) έβαλε 2/2 στα 6.6'' για τη νίκη της Βαλένθια με 100-96.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-37, 64-60, 84-84, παρ. 96-100.