Euroleague: Το «τριφύλλι» άνθισε στο παγωμένο Κάουνας [vids]

Παρασκευή, 2 Δεκεμβρίου 2022 - 21:54

Με μεγάλη εμφάνιση του Γουίλιαμς (25π.), ο Παναθηναϊκός νίκησε 81-67 στην έδρα της Ζαλγκίρις.

Η ανοδική πορεία του Παναθηναϊκού πιστοποιήθηκε και στο Κάουνας. Η ομάδα του Ράντονιτς με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, νίκησε 81-67 την Ζαλγκίρις. Έτσι διεύρυνε το σερί του στο 3-0 τις τελευταίες δύο εβδομάδες. Με τον Γουίλιαμς να κάνει τεράστιο ματς με 25 πόντους (σ.σ.: οι 14 στην 3η περίοδο) και τον Μπέικον να δίνει πολλές λύσεις (19π., 8ρ.)

Με εξαίρεση τα πρώτα 2' στο ματς όπου η Ζαλγκίρις ήταν μπροστά με 4-2, η συνέχεια ανήκε στους «πράσινους». Η ομάδα του Ράντονιτς έκανε επί μέρους 9-0 και προηγήθηκε 11-4 με τον Πάνο Καλαϊτζάκη (5'). Το καλάθι του Χέις ακολούθησε νέο σερί 7-0 και έτσι το «τριφύλλι» βρέθηκε στο +12 (6-18) με τον Μπέικον στο 7'. Μετά το καλάθι του Μπουτκεβίτσιους (11-18) ήρθε επί μέρους 9-0 με πρωταγωνιστή τον Γκουντάιτις για το 11-27, με το δεκάλεπτο να λήγει 13-27! Ο Παναθηναϊκός είχε 8/11 δίποντα, η Ζάλγκιρις 0/4 τρίποντα και 4 λάθη.

Ο Μπέικον ήταν «ζεστός» και ανέβασε τη διαφορά στους 18 (13-31) στο 12', με τον Έβανς να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο της Ζαλγκίρις (16-31). Όσο και αν προσπαθούσε η ομάδα του Κάουνας να επιστρέψει, το «τριφύλλι» έπαιξε με τη μέγιστη προσήλωση. Ο Μπέικον έδινε λύσεις (18-36, 14'), ενώ με τις βολές του Πονίτκα η διαφορά πήγε στους 18 ξανά (20-38, 15'). Με τους «πράσινους» να έχουν μόλις ένα λάθος! Η Ζαλγκίρις μείωσε προσωρινά σε 28-40 (18') με τον Κάβανο, αλλά Γουίλιαμς και Πονίτκα διαμόρφωσαν το 28-44 του ημιχρόνου.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ο Γουίλιαμς έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό στο +19 (28-47, 22'). Όμως, οι Λιθουανοί άρχισαν να βάζουν τρίποντα. Με μπροστάρη τον Έβανς. Η διαφορά έπεσε στους 13 (36-49, 25'), αλλά ο Γουόλτερς την επανέφερε στους 18 (36-54, 26'). Σερί 12-0 από την Ζάλγκιρις, με τον Παναθηναϊκό να «κολλά» στην επίθεση και η διαφορά στους 6 (48-54, 29'). Με έξι διαδοχικούς πόντους του Γουίλιαμς (14 από τους 16 του ΠΑΟ στο δεκάλεπτο.), το σκορ έγινε 50-60, 9'' για την περίοδο, που έκλεισε με το τρίποντο του Ντίμσα. Πέντε λάθη των «πράσινων» στο δεκάλεπτο.

Η Ζαλγκίρις πλησίασε στους 4 πόντους στην αρχή της τελευταίας περιόδου (56-60 και 58-62). Ωστόσο ο Μπέικον με τον Γουόλτερς έκαναν δουλειά και έφεραν ξανά το «τριφύλλι» στους 8 (58-64, 33'). Με το ματς να μπαίνει στην τελική ευθεία, η νευρικότητα ήταν αισθητή. Το κάρφωμα του Γουίλιαμς έφερε τους «πράσινους» στο +9 (61-70) στο 35'. Το μεγάλο τρίποντο του Γουίλιαμς στο 37' (65-75) ήταν καθοριστικό, ενώ ο Γουόλτερς έκοψε τον Έβανς και τελείωσε τη φάση για το +12 (65-77, 2:50). Το καλάθι του Πονίτκα στα 32,6'' που έφερε το 67-81, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 28-44, 53-60, 67-81.