Euroleague: Θρίαμβος της Ρεάλ στην Κωνσταντινούπολη [vids]

Παρασκευή, 2 Δεκεμβρίου 2022 - 23:42

Οι Μαδριλένοι με εντυπωσιακό τον Ταβάρες επικράτησαν 85-71 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε. Νίκες για Ερυθρό Αστέρα και Μπάγερν Μονάχου.

Σε ένα ντέρμπι όπως ήταν αυτό της Φενέρμπαχτσε με τη Ρεάλ Μαδρίτης, οι μεγάλοι παίκτες κάνουν τη διαφορά. Αλλά και η απουσία κομβικών παικτών καθορίζει την εξέλιξή τους. Ο Ταβάρες ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους (3/3β., 7/7διπ.) και οδήγησε τους Ισπανούς στη νίκη 85-71 στην Κωνσταντινούπολη. Ωστόσο οι απουσίες του Γουίλμπεκιν και του Πιέρ ήταν κομβικές για την Φενέρ. Όμως, «κλειδί» ήταν η άμυνα των «merengues». Κράτησαν την ομάδα του Ιτούδη στους 71 πόντους και στο 25% (6/24) στο τρίποντο. Με τη διαφορά στην 3η περίοδο να φτάνει ως το +23 (41-64).

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 34-46, 54-68, 71-85

Η παρουσία του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα έχει αλλάξει το… τσιπάκι για τους Σέρβους. Πλέον, είναι μια διαφορετική ομάδα. Το έδειξαν και στο ματς κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια, στο Βελιγράδι. Με το ματς να κρίνεται, ουσιαστικά, στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί οι Σέρβοι με τον Μίτροβιτς και τον Ντόμπριτς έχτισαν διαφορά και «καθάρισαν» το ματς αφού ξέφυγαν με +12. Με τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο να ανεβαίνει και στο +17 (81-64), με το ματς να λήγει 83-74. Πρώτος σκόρερ των Σέρβων ο Ντόμπριτς με 20 πόντους, ενώ 16 είχε ο Βιλντόσα.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 67-55, 83-74.

Στο Μόναχο, το υψηλό τέμπο στο ματς και ο επιθετικός πλουραλισμός που είχε η Μπάγερν έκριναν το ματς με την Μακάμπι. Διότι οι Βαυαροί είχε έξι διψήφιους με κορυφαίο τον Γουίνστον (23π), αλλά και 50% (11/22) στα τρίποντα, μαζεύοντας επιπλέον 14 επιθετικά ριμπάουντ. Έτσι, η ομάδα του Τελ Αβίβ δεν μπόρεσε να αντέξει ως το τέλος παρότι το δίδυμο των Μπράουν (36π.) και Άνταμς (21π.) είχαν μαζί 57 πόντους. Όμως το 36,8% στα τρίποντα και τα 14 λάθη έπαιξαν ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-44, 73-67, 98-89.