Basket League: Η ΑΕΚ στις... λεπτομέρειες τον Προμηθέα [vids]

Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2022 - 21:08

Δυσκολεύτηκε η Ένωση, αλλά νίκησε 73-70 τους Πατρινούς. Ξέσπασε το Περιστέρι, 96-67 τον Ιωνικό. Ο Απόλλων Πάτρας 85-66 τον Κολοσσό.

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, αν και δεν το έκανε με άνεση. Διότι ο Προμηθέας, στο ντεμπούτο του Γιάννη Χριστόπουλου στον πάγκο του, ήταν άκρως ανταγωνιστικός για περισσότερο από 37 λεπτά. Ωστόσο με το σκορ στο 67-66, η Ένωση ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα με ΜακΓκριφ και Φρέιζερ, ξέφυγε με 73-66 και πήρε την νίκη. Μιας και στο φινάλε, Κουλμπόκα και Κάουαν αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων, με το σκορ στο 73-70 που δεν άλλαξε και έφερε τη νίκη στην ομάδα του Ηλία Καντζούρη.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70.

Στο κλειστό του Περιστερίου, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξέσπασε για την ήττα από την Ρίτας μεσοβδόμαδα. Την… πλήρωσε ο Ιωνικός, που ηττήθηκε σχεδόν με 30 πόντους διαφορά, 96-67! Το Περιστέρι από το 4' έδειξε τις διαθέσεις του. Όταν και προηγήθηκε 12-2. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Νικαιώτες επέστρεψαν στο ματς και ισοφάρισαν 28-28, αλλά εκεί οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και ξέφυγαν. Στην τρίτη περίοδο η κυριαρχία τους ήταν ολοκληρωτική με τη διαφορά να φτάνει στο τέλος της, στους 27 πόντους. Δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος και η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-37, 77-50, 96-67.

Αν και είχε τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα, ο Απόλλων Πατρών δεν είχε καταφέρει να «χτίσει» μια ικανοποιητική διαφορά κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου. Διότι προηγήθηκε μέχρι και 11 πόντους, αλλά οι Δωδεκανήσιοι είχαν τον τρόπο να επιστρέφουν και να παραμένουν μέσα στο ματς. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο οι Πατρινοί ξέφυγαν με 16 πόντους αρχικά και μετά ακόμα και με +22, για να λήξει το ματς στην Πάτρα με 85-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66.