BCL: Στο... χέρι της ΑΕΚ η πρόκριση [vids]

Τετάρτη, 7 Δεκεμβρίου 2022 - 22:09

Η Ένωση νίκησε 68-59 την Ρέτζιο Εμίλιο και θέλει νίκη με την Καρσίγιακα, για να πάρει το εισιτήριο για τα play-in της διοργάνωσης.

Αν και βρέθηκε πίσω στο με 12 πόντους με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου (29-41), η Ένωση έκανε μεγάλη ανατροπή. Έτσι, έφτασε στη νίκη με 68-59 και έμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση στα play-in του Basketball Champions League! Το στοιχείο που είχε η ομάδα του Καντζούρη στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η εξαιρετική της άμυνας. Μιας και δέχθηκε 11 πόντους στο τρίτο και 9 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αντίστοιχα.

Το ματς δεν άρχισε καλά για την ΑΕΚ. Με το… καλημέρα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-0. Ο Χόπκινς έκανε ζημιά στην Ένωση και έφτασε τους 10 πόντους (9-15), με την ΑΕΚ να κλείνει την περίοδο με 5 λάθη! Η αστοχία στο τρίποντο μεγάλη, με την ιταλική ομάδα να ξεφεύγει με 10 (18-28). Το πρώτο μέρος την βρήκε να έχει μόλις 2/15 τρίποντο και την Ρέτζιο Εμίλια να προηγείται 39-29.

Ο Μάντσεν στην τρίτη περίοδο συνέβαλε για να κάνει η Ένωση σερί 18-8 με τον Γουίλιαμς να μειώνει σε 47-49. Ο ίδιος έφερε τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά στο σκορ (51-50), με την ΑΕΚ να αυξάνει το προβάδισμά της. Το τρίποντο του Μάιλς στο 37' έφερε την ΑΕΚ στο +11 (64-53) και «κλείδωσε» τη νίκη. Επί μέρους 21-9 στο δεκάλεπτο και νίκη 68-59.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59.