Υπερηχητική Φενέρμπαχτσε στο Βερολίνο [vid]

Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2022 - 22:59

Η ομάδα του Ιτούδη διέλυσε 104-75 την Άλμπα στη Γερμανία και έφτασε στο 10-2 στην Euroleague.

Την δέκατή της νίκη σε 12 αγωνιστικές στην Euroleague πέτυχε η Φενέρμπαχτσε στο Βερολίνο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε 104-75 την Άλμπα, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο. Διότι το επί μέρους σκορ σε αυτό το κομμάτι του ματς ήταν 60-34 για την τουρκική ομάδα.

Το μεγάλο «όπλο» για την Φενέρμπαχτσε ήταν ο επιθετικός πλουραλισμός. Μιας και είχε οκτώ διψήφιους με τον Γκούντουριτς να ξεχωρίσει με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Καλάθη με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, όπως και τον Τζεκίρι με double - double (10π.-10ρ.). Από την Άλμπα ο Σμιθ είχε 15 πόντους.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε δυνατά και στο 2' προηγήθηκε 6-0 με τον Χέις-Ντέιβις, ενώ με τον ίδιο 17-5 στο 5'. Με έμμεσο τρίποντο ο Βέτσελ μείωσε σε 18-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Άλμπα πλησίασε σε απόσταση ενός σουτ στις αρχές της δεύτερης (21-24) και στο 13' (27-30). Εκεί η Φενέρμπαχτσε έκανε σερί 11-2 με τον Μότλεϊ κυρίως, ενώ ακολούθησε ένα ακόμα με 10-3, για ολοκληρώσει το ημίχρονο με επί μέρους 24-8.

Ο Μπούκερ έφερε την Φενέρμπαχτσε στο +20 (63-41, 24'). Επιπλέον, ο Έντουαρντς την ανέβασε στους 31 (76-45, 28') και ο Μαχμούτογλου στους 34 (79-45, 29'). Στο 33' ο Γκούντουρις έδωσε… αέρα 35 πόντων στην ομάδα του Ιτούδη (91-56) που ήταν και η μέγιστη, για να ολοκληρωθεί το ματς με σκορ 104-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 35-54, 52-84, 75-104.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.