Πράσινο εξπρές με «καυτό» Μπέικον και «κλειδί» Λι! [vid]

Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2022 - 23:17

Ο πρώτος «τράβηξε» 31, ο δεύτερος έκανε ρεκόρ καριέρας (22π.) και ο Παναθηναϊκός νίκησε 90-77 (παρ.) την Αρμάνι, έχοντας πλέον σερί 4-0.

Αρνείται να χάσει αυτός ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» γύρισαν από το -7 στο 37' (65-72), οδήγησαν το ματς στην παράταση και εκεί ο εκπληκτικός Μπέικον (31π.) και ο «δαιμόνιος» Λι (22π., 5ασ., 4κλ.) ολοκλήρωσαν μια τεράστια ανατροπή με νίκη 90-77. Σερί 4-0 στην Euroleague για το «τριφύλλι» που αγωνίστηκε χωρίς Γουόλτερς και Γκριγκόνις.

Με τον Παπαγιάννη να ευστοχεί σε τρίποντο και να έχει 5 πόντους, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-4 στο 4'. Με τον Ντέιβις (6π.) να κάνει ζημιά από μέσα, το Μιλάνο απάντησε με 7-0 και προηγήθηκε 11-6 (6'). Το Μιλάνο είχε καλό αγωνιστικό ρυθμό και στο 8' βρέθηκε μπροστά με 18-11 με τον Χολ. Ο Καλαϊτζάκης μείωσε σε 13-20, αλλά το δεκάλεπτο έληξε 13-22. Με τους «πράσινους» να είναι άστοχη από την περιφέρεια.

Την ίδια στιγμή η Αρμάνι είχε καλύτερα ποσοστά και με το τρίποντο του Καμπαρό βρέθηκε στο +11 (25-14) στο 12'. Ο Μπέικον έμοιαζε να παλεύει μόνος του και με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 17-25 (13'). Τα επιθετικά ριμπάουντ που έπαιρνε το Μιλάνο έδιναν δεύτερες επιθέσεις και ο Μέλι ανέβασε τη διαφορά στους 14 (31-17) στο 15'. Νέο έμμεσο τρίποντο από τον Γουίλιαμς και οι «πράσινοι» πλησίασαν στους 9 (22-31, 16'). Ωστόσο ο Μπέικον πέτυχε δύο έμμεσα τρίποντα για το 28-34 (18'). Αν και η διαφορά παρέμεινε στους 6 με το τρίποντο του Πάνου Καλαϊτζάκη (33-39, 19'), το ημίχρονο έληξε με λάθος και φάουλ τριών βολών στον Μπάρον που ευστόχησε.

Με τον 16ο πόντο του Μπέικον η διαφορά κατέβηκε στους 5 (37-42, 22'). Ωστόσο δύο διαδοχικά τρίποντα του Καμπαρό και ένα καλάθι του Ντέιβις έφεραν το σκορ στο 37-50 (25'). Με τον Χάινς να φέρνει το Μιλάνο μπροστά με +15 (40-55, 27'). Όμως, εκεί η άμυνα του «τριφυλλιού» εμφανίστηκε και ήταν όπως έπρεπε ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με Λι και Πονίτκα να δίνουν επιθετικές λύσεις, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 10-0 και μείωσε σε 52-57 στα 10'' πριν το φινάλε της περιόδου. Όμως, μια ακόμη στιγμή αδράνειας έφερε το επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι του Χάινς.

Βέβαια, τα τρίποντα για την Αρμάνι ήταν σταθερά στο ματς. Ένα ακόμη του Μήτρου-Λονγκ για το 54-64 (33'). Η αντίδραση για τον Παναθηναϊκό ήρθε ξανά από την άμυνα. Σερί 9-0 και με τον Μπέικον να σκοράρει (20π.) το σκορ έγινε 63-64 (5:37 για το φινάλε). Η Αρμάνι αντέδρασε με τα τρίποντο του Χολ (63-67, 35') και του Ντέιβις (64-70, 3:47) και το δίποντο του Μέλι (65-72, 3:02). Ένα «ηρωικό» δίποντο του Λι, ένα τρίποντο του Μπέικον και ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη έφεραν το ματς στο 72-72, 8.4'' για το τέλος. Ο Καλαϊτζάκης κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Καμπαρό στα 3,2''. Αλλά ο Μπέικον δεν ευστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο παίκτης «κλειδί» για τον Παναθηναϊκό στη βραδιά ήταν ο Μπέικον. Ο Αμερικανός ήταν αυτός που έδειξε τεράστια ηρεμία όταν η μπάλα «έκαιγε». Διότι στα 3:49 για το φινάλε πέτυχε το 76-74 και το πρώτο προβάδισμα για το Μιλάνο μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Επίσης, ευστόχησε στα 2:34 και έφερε τους «πράσινους» στο 78-75. Επιπλέον, 2/2 βολές από τον Λι έφεραν το «τριφύλλι» στο +5 (80-75), για να πετύχει ένα ακόμη τρίποντο ο Μπέικον (31π.) για το 83-75 (33,9''). Με το ματς να λήγει τελικά 90-77 με τρίποντο του Λι σε «νεκρό» χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72, παρ. 90-77.