Ο «νόμος» της Μακάμπι! [vid]

Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2022 - 23:40

Οι Ισραηλινοί είχαν τον έλεγχο του ματς με την Βαλένθια από την αρχή και νίκησαν 84-68.

Η Μακάμπι είναι μια ιστορική ομάδα. Στο Τελ Αβίβ, σε μια από τις πιο «καυτές» έδρες στην Euroleague, έχει τον πρώτο λόγο. Κάτι που επιβεβαίωσε και το βράδυ της Πέμπτης κόντρα στην Βαλένθια. Με τον Μπράουν να «οδηγεί» με 15 πόντους και 6 ασίστ και τον Χίλιαρντ καθοριστικό (11π. με 4/5 σουτ και 4 ασίστ) νίκησε τις «νυχτερίδες», εκμεταλλευόμενη και τα 15 επιθετικά ριμπάουντ που κέρδισε. Από την πλευρά των Ισπανών ξεχώρισε ο Λόπεθ-Αροστέγκι (15π.).

Η Βαλένθια βρέθηκε μπροστά με 8-4 στο 5' με τον Χάρπερ να ευστοχεί σε τρίποντο. Η Μακάμπι, όμως, έλεγξε το ματς από εκείνο το σημείο. Προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 8' με τον Ντιμπαρτολομέο (10-8) και δεν ξανακοίταξε πίσω. Το τρίποντο του Κοέν στο 15' έφερε τη διαφορά στους 10 (26-16), ενώ ο Μάρτιν στους 11 (32-21, 18').

Το προβάδισμα μεγάλωσε με τον Μπάλντγουιν στους 14 (41-27, 22'), αλλά η Βαλένθια επέστρεψε και μείωσε στους 2 (49-47, 28') με το τρίποντο του Πρέπελιτς. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Χίλιαρντ. Ένα ακόμη από τον Χόλινς στο 34' ανέβασε τη διαφορά στους 12 (70-58). Επιπλέον, με το έμμεσο του Σόρκιν έγινε το 76-58 (35'). Η μέγιστη διαφορά ήταν το +19 (84-65) με το τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο (1:17), για να τελειώσει το ματς με ένα αντίστοιχο σουτ του Γουέμπ.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 35-27, 58-50, 84-68.