Το ντέρμπι στα ερυθρόλευκα με «εκτελεστή» Νέντοβιτς [vids]

Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2022 - 00:07

Με τρίποντο του Νεμάνια στα 2'' ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 76-73 την Παρτιζάν στην «Stark Arena».

Το μεγάλο σερβικό ντέρμπι είχε δραματικό φινάλε και νικητή με buzzer beater. Διότι ο Νεμάνια Νέντοβιτς αξιοποίησε την εκπληκτική ασίστ του Βιλντόσα και με τρίποντο από τη γωνία, στα 2'', διαμόρφωσε το 76-73 για τον Ερυθρό Αστέρα στην έδρα της Παρτιζάν.

Μια συγκλονιστική αναμέτρηση που έγινε υπό την παρουσία οπαδών και των δύο ομάδων. Ο Σέρβος γκαρντ που έκρινε το ματς ήταν ο κορυφαίος των «ερυθρολεύκων» του Βελιγραδίου με 20 πόντους (1/7 τρίποντα), ενώ για την ομάδα του Ομπράντοβιτς ξεχώρισε ο Λεσόρτ με double - double (11π., 10ρ.).

Η Παρτιζάν ξεκίνησε καλύτερα το ντέρμπι και προηγήθηκε 7-2 με το έμμεσο τρίποντο του Λεσόρτ (3'). Ο Μάνταρ έφερε τους γηπεδούχους στο +9 (13-4, 6') και ο Πάντερ στο +12 (16-4, 7'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με σερί 11-0 και με τον Μάρτιν προσπέρασε 24-22. Με έμμεσο τρίποντο του Πετρούσεφ το σκορ έγινε 36-31 (18') για να λήξει το ημίχρονο με το δίποντο του Νέντοβιτς σε «νεκρό» χρόνο (33-40).

Το τρίποντο του Μάνταρ έφερε την Παρτιζάν σε απόσταση ενός σουτ (40-42, 23'), ενώ με τον Λεσόρτ πήρε το προβάδισμα (46-44, 26'). Ο Μάρτιν διαμόρφωσε το 52-54 στο 30'. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου. Η Παρτιζάν προηγήθηκε με τον Έξουμ (55-54) και από το 58-56 του Άντζουσιτς (32') δεν βρέθηκε ποτέ πίσω εκτός από το φινάλε του ματς. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν προηγήθηκε ποτέ ξανά μετά το 56-55 (31') με τον Πετρούσεφ. Αν και βρέθηκε πίσω με 6 (71-65, 37') μετά το καλάθι του Πάντερ, ισοφάρισε 73-73 με τον Βιλντόσα (1:23) και πήρε τη νίκη με το τρίποντο του Νέντοβιτς στα 2''.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 33-40, 52-54, 73-76.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.