Η Μονακό «άλωσε» την Μαδρίτη [vid]

Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2022 - 00:38

Με εκπληκτική εμφάνιση του Τζέιμς στο φινάλε (28π.) οι Μονεγάσκοι νίκησαν 95-94 (κ.α. 88-88) τη Ρεάλ.

Ο Μάικ Τζέιμς είναι ο πιο αποτελεσματικός παίκτης της Euroleague στα σημεία των ματς που η μπάλα «καίει». Αυτό έκανε και το βράδυ της Πέμπτης στη Μαδρίτη. Βέβαια, χρειάστηκε και ένα τραγικό λάθος του Ταβάρες. Η Ρεάλ ήταν μπροστά με 88-84 στα 3.2''. Με τον Αμερικανό να πετυχαίνει τρίποντο μπροστά στον Ταβάρες και να κερδίζει και το φάουλ για το 88-88 της κανονικής διάρκειας.

Επιπλέον, στην παράταση ευστόχησε ακόμη σε 4/4 βολές και με 28 πόντους ήταν καθοριστικός στη νίκη 95-94 της Μονακό στην ισπανική πρωτεύουσα. Μεγάλο ματς και από τον Λόιντ (19π.) που τραυματίστηκε σοβαρά στα 6.8'' και αποχώρησε με ασθενοφόρο από το γήπεδο! Από την πλευρά της Ρεάλ, ο Μούσα είχε 24 πόντους, ενώ ο Ταβάρες έκανε double – double με 17 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Στην πρώτη περίοδο το προβάδισμα άλλαξε συνεχώς. Ωστόσο με τα τρίποντα του Αμπάλδε και του Γιούλ, η Ρεάλ πήρε διαφορά 6 πόντων στο φινάλε της (23-17). Σερί 6-0 της Μονακό στις αρχές της δεύτερης και 23-23 με τον Μοτεγιούνας, «απάντησε» των Μαδριλένων με 8-0 και 34-25 με τον Πουαριέ (6π.) Ο Γάλλος σέντερ έκανε το σκορ 38-28 στο 16' για να λήξει το ημίχρονο με το τρίποντο του Τζέιμς (14π.).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στη Μονακό. Ο Λόιντ άρχισε να σκοράρει με συνέπεια, ενώ με τον Τζέιμς η Μονακό προσπέρασε 52-51 (22'). Η Ρεάλ αντέδρασε, αλλά οι Γάλλοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Ουατάρα (57-58, 25'). Ο Οκόμπο τους έφερε με δίποντο στο +5 (60-65) για να μειώσει ο Μούσα με 2/2 βολές.

Ο Γιαμπουσέλε έδωσε το προβάδισμα στους «merengues» με 67-65 (32'), ο Γιούλ με τρίποντο το 75-70 (35') και ο Γάλλος φόργουορντ το 78-70 στο 36'. Από το 81-73 με το τρίτο σερί τρίποντο της Ρεάλ με τον Μούσα (36'), η Μονακό επέστρεψε στο ματς. Σε απόσταση ενός σουτ με το τρίποντο του Οκόμπο στα 38.1''. Ο Ταβάρες έβαλε 2/2 βολές, αλλά έκανε το λάθος στο τετράποντο του Τζέιμς στα 3.2'' για το 88-88 και την παράταση.

Εκεί, μετά τις βολές του Ταβάρες για το 90-88 στα 4:30, ακολούθησε 5-0 της Μονακό με Ντιαλό, Τζέιμς και Μπλόσομγκεϊμ. Τα δύο άστοχα τρίποντα του Σέρχι στα 41'' και τα 33'' ήταν καθοριστικά, με την ομάδα από το Πριγκιπάτο να επικρατεί τελικά 95-94 της Ρεάλ στη Μαδρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-45, 62-65, 88-88, παρ. 94-95.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.