Μεγάλο «διπλό» του Άρη, στην παράταση, στη Νίκαια [vids]

Κυριακή, 11 Δεκεμβρίου 2022 - 20:01

Με κορυφαίους τους Τολιόπουλο (26π.), Νότε (24π.) και Γκούνγουιν (18π., 10ρ.) νίκησε 97-90 (κ.α. 79-79) τον Ιωνικό του συγκλονιστικού Μαυροκεφαλίδη (31π.).

Μετά από μια «μάχη» που κράτησε 45 και όχι μόνο 40 λεπτά, ο Άρης νίκησε τον Ιωνικό στην Αθήνα. Με 97-90 στην παράταση, μετά το 79-79 της κανονικής διάρκειας, Με τον συγκλονιστικό Λουκά Μαυροκεφαλίδη να παλεύει με όλες τις δυνάμεις του ως το τέλος και να σκοράρει 31 πόντους. Όμως, απέναντί του είχε μια τριάδα παικτών από τον Άρη. Ο Τολιόπουλος που «μίλησε» πολύ στην παράταση, ο Νότε που ήταν εξαιρετικός στο ματς και ο Γκούντγουιν που τέλειωσε το ματς με ένα ακόμη double - double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Ιωνικός από την αρχή του ματς έδειξε τις διαθέσεις του. Με αποτέλεσμα να κρατήσει τον Άρη στους 12 πόντους στην πρώτη περίοδο, αποκτώντας προβάδισμα +10 (22-12). Η αντίδραση των «κίτρινων» ήταν άμεση. Άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους 11-0 και προσπέρασαν 23-22 με τον Μίτρου-Λονγκ στο 15'. Ωστόσο, οι Νικαιώτες με τον Μαυροκεφαλίδη στην πρώτη γραμμή, έκλεισαν το ημίχρονο με +7.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Νότε που έκανε τη διαφορά. Πέτυχε 12 διαδοχικούς πόντους για το 35-39. Καθώς το σερί του Άρη έφτασε στο 16-2 και το προβάδισμα στο 42-35, με την περίοδο να λήγει 51-51. Μαυροκεφαλίδης για τον Ιωνικό, Τολιόπουλος για τον Άρη ήταν αυτοί που τράβηξαν το σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Τολιόπουλος μείωσε στο 1:22 με τρίποντο (78-76), ενώ έβαλε και τις βολές που έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί μετά τις βολές του Μαυροκεφαλίδη, ο Άρης έκανε σερί 17-0. Το 81-79 έγινε 81-96 με 7 πόντους του Νότε, με τους «κίτρινους» να νικούν 97-90 τελικά.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79 (κ.δ.), 90-97.