«Πράσινη» επικράτηση στο ρελαντί [vids]

Κυριακή, 11 Δεκεμβρίου 2022 - 21:25

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την εξαιρετική του, εντός έδρας, παράδοση κόντρα στην ΑΕΚ και νίκησε 71-57.

Χωρίς να φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Basket League. Οι «πράσινοι» νίκησαν 71-57 την ΑΕΚ στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Πριν από μια ακόμη εβδομάδα με διπλή αγωνιστική δράση στην Euroleague. Το «τριφύλλι» έχει στο πρόγραμμα δύο ματς στην Ισπανία, σε Βαλένθια (13/12) και Βαρκελώνη (16/12). Ένα ματς που χαρακτηρίστηκε από επιστροφές. Αφενός του Γουόλτερς που ξεπέρασε την ίωση που τον έκανε να χάσει το ματς με την Αρμάνι και τον Παππά που φόρεσε ξανά τα πράσινα μετά από 1.024 ημέρες.

Η ομάδα του Ράντονιτς από την αρχή είχε το προβάδισμα. Αυτό κυμαίνονταν μεταξύ 4 (12-8, 4') και 7 πόντων (18-11, 6') για να κλείσει το δεκάλεπτο με το τρίποντο του Λι (25-17). Με τον Πάνο Καλαϊτζάκη το «τριφύλλι» βρέθηκε στο +12 (29-17, 12'), ενώ με το τρίποντο του Μαντζούκα στο +13 (32-19, 14'). Ωστόσο, η Ένωση επέστρεψε και με τον Κένι Γουίλιαμς μείωσε στους 6 (32-26, 17'). Ο Μάντσεν πέτυχε το 37-29 με τρίποντο, για να κλείσει το ημίχρονο με τη βολή του Γκουντάιτις.

Ο Μίτσελ κατέβασε ξανά τη διαφορά στους 6 (40-34, 22'), αλλά ο Λι με 5 πόντους (43-34, 23' και 45-36, 25') και ο Ντέρικ Γουίλιαμς με τρίποντο (48-36, 26') έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Ένα ακόμη come back της Ένωσης που πλησίασε στους 4 (48-44) με το τρίποντο του Παπαδάκη (27'). Με τέσσερις πόντους του Πονίτκα το δεκάλεπτο έληξε στο +8.

Ο Πολωνός το πήρε πάνω του και με πέντε διαδοχικούς πόντους έφερε το σκορ στο 61-50 (32'). Η ΑΕΚ επιθετικά είχε κολλήσει και ο Πονίτκα έκανε το 66-50 (35'). Η Ένωση με τις βολές του Μίτσελ μείωσε σε 68-57, ωστόσο με βολές του Γκουντάιτις και του Γιώργου Καλαϊτζάκη διαμορφώθηκε το τελικό 71-57.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 38-29, 56-48, 71-57.