Ερυθρόλευκη «καταιγίδα» παρέσυρε την Φενέρμπαχτε [vids]

Τρίτη, 13 Δεκεμβρίου 2022 - 22:14

Μια ακόμα εκπληκτική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και νίκη με 27 πόντους διαφορά, 94-67, κόντρα στην πρωτοπόρο της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός είναι σε εκπληκτική κατάσταση. Το πιστοποίησε και στο ντέρμπι με την Φενέρμπαχτσε. Διότι η εμφάνιση των «ερυθρολεύκων» κόντρα στην Φενέρμπαχτσε ήταν φανταστική. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε με 27 πόντους διαφορά, 94-67, την αντίστοιχη του Ιτούδη και ανέβηκε στο 9-4 στην Euroleague. Παίζοντας εξαιρετικό και αναγκάζοντας τους Τούρκους να υποπέσουν σε 25 λάθη!

Τέτοιο μπάσκετ απολαμβάνεις να το βλέπεις. Διότι αυτό που έκανε ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, κόντρα στην Φενέρμπαχτσε ήταν βγαλμένο από το… Play Station. Εκπληκτική αρχή με σερί 12-0 σε 3' με τον Βεζένκοφ να έχει ήδη 7 πόντους. Η ομάδα του Ιτούδη χρειάστηκε 4 λεπτά για πετύχει το πρώτο της σουτ εντός παιδιάς και μείωσε 14-4 με τον Καλάθη. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί και από την περιφέρεια. Με Παπανικολάου και Κάνααν η διαφορά ανέβηκε στους 14 (22-8). Με τον Βεζένκοφ να φτάνει τους 13 πόντους, η διαφορά πήγε στους 17 (26-9) στο 9', ενώ με το έμμεσο τρίποντο του Φαλ έκλεισε το δεκάλεπτο 31-11. Ο Ολυμπιακός είχε οδηγήσει την Φενέρμπαχτσε στα 8 λάθη.

Αν και ο Μπαρτζώκας έκανε τις απαραίτητες αλλαγές στην πεντάδα του Ολυμπιακού, αυτές δεν άλλαξαν την εικόνα των «ερυθρολεύκων». Με τον Πίτερς να σκοράρει 5 πόντους η διαφορά πήγε στους 24 (38-14) στο 12', ενώ ο Μπολομπόι (4π.) την ανέβασε στους 26 (42-16) στο 13'. Τη σκυτάλη πήρε ο Λαρεντζάκης. Μετά το καλάθι του Μπούκερ (42-21), με πέντε διαδοχικούς πόντους έκανε το σκορ 50-21 (+29) στο 16'. Κάπου εκεί ο ενθουσιασμός είχε ως αποτέλεσμα τη χαλάρωση. Σερί 8-0 της Φενέρμπαχτσε και 50-29, αλλά ο Λαρεντζάκης το σταμάτησε με βολές (52-29). Το ημίχρονο έκλεισε με τα τρίποντα του Βεζένκοφ και του Λαρεντζάκη για το 58-31. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 14/17 δίποντα και 9/16 τρίποντα, ενώ η τουρκική ομάδα 6/15 δίποντα και 3/15 τρίποντα.

Με τη διαφορά στους 27 πόντους στο ημίχρονο ήταν λογικό να αντιδράσει η Φενέρμπαχτσε. Με τρίποντα των Καλάθη και Έντουαρντς οι Τούρκοι μείωσαν 58-37. Ο Ολυμπιακός έκανε συνολικά 7 λάθη στο τρίτο δεκάλεπτο. Επιπλέον, στο πρώτο πεντάλεπτο σκόραρε μόνο με βολές του Φαλ (62-37). Με τον Γουόκαπ να κλέβει και να σκοράρει η διαφορά πήγε ξανά στους 27 (66-39). Με τον Γκούντουριτς μείωσαν οι Τούρκοι σε 68-49. Με το δεκάλεπτο να τελειώνει με τις 2/2 βολές του Σλούκα από το αντιαθλητικό φάουλ του Γκούντουριτς και το κάρφωμα του Βεζένκοφ.

Με γρήγορο 5-0 στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν ξανά με +28 (79-51), μετά το τρίποντο του Βεζένκοφ (32'). Με τον Έντουαρντς να φτάνει τους 13 πόντους, η Φενέρμπαχτσε μείωσε σε 79-55 (33'). Ο Μπαρτζώκας έκανε αλλαγές στο ματς, για να μην χάσει η ομάδα του, τον ρυθμό της, αλλά και τη μεγάλη διαφορά. Με τις βολές του Σλούκα να βάζουν τέλος στο επιθετικό «κενό» του Ολυμπιακού (81-56, 34'). Ο Καλάθης σκόραρε για το 83-58, αλλά με τις βολές του Μπολομπόι, το τρίποντο του Πίτερς και τη βολή του ΜακΚίσικ η διαφορά πήγε στους 31 (89-58). Με τον Πάπας να σκοράρει στα 43.8'' για το 94-64. Το τρίποντο του Άκπιναρ διαμόρφωσε το τελικό 94-67.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 58-31, 74-51, 94-67.