BCL: Ο ΠΑΟΚ πάλεψε, αλλά «λύγισε» κόντρα στην Μάλαγα

Τρίτη, 13 Δεκεμβρίου 2022 - 22:30

Ο Δικέφαλος άγγιξε μια τεράστια νίκη κόντρα στην Ουνικάχα, αλλά ηττήθηκε 88-85 στην Πυλαία. Δεν εξαρτάται από εκείνον πλέον η συμμετοχή στα play in.

Ήττα για τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία από την βαθμολογικά αδιάφορη Μάλαγα με 88-85. Ένα αποτέλεσμα που φέρνει τον Δικέφαλο του Βορρά σε δύσκολη θέση, αναφορικά με την πρόκριση στα play in του Basket Champions League. Διότι πλέον έχει ρεκόρ 1-4 και θα περιμένει τα αποτελέσματα της Σάσαρι κόντρα στην Ντιζόν και την Μάλαγα. Επιπλέον πρέπει να νικήσει εκτός έδρας τη γαλλική ομάδα την άλλη εβδομάδα για να βρεθεί στον επόμενο γύρο. Η Μάλαγα βρέθηκε μπροστά με 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η ομάδα του Λυκογιάννη επέστρεψε. Πέρασε μπροστά με 2 πόντους, όμως στο φινάλε δεν άντεξε και τελικά ηττήθηκε. Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ σε ένα ακόμη ματς ο Φράνκε (27π.), ενώ για την Μάλγα ο Πέρι είχε 19.

Η ισπανική ομάδα μπήκε δυνατά στο ματς και με τα τρίποντά της προηγήθηκε 15-3. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τον Ράιλι κατάφερε να μειώσει σε 13-22. Επιπλέον, η κακή περιφερειακή άμυνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Με αποτέλεσμα να βρεθεί η Ουνικάχα και στο +14. Με τον Σλαφτσάκη να δίνει λύσεις, εκτός από τον Φράνκε, η διαφορά μειώθηκε στους 4 (32-36). Αλλά τα λάθη ήταν πολλά, ειδικά στην περιφερειακή άμυνα, με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στο -8 και την ισπανική ομάδα να έχει +7 ριμπάουντ (20-13) , 14 ασίστ και 5/11 τρίποντα.

Παίζοντας πιο δυνατά στην άμυνα, ο ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο έβγαλε αντίδραση. Επίσης, συμμαζεύτηκε η κατάσταση στα ριμπάουντ. Σταδιακά ο Δικέφαλος του Βορρά «ροκάνισε» τη διαφορά. Από το 40-48, μείωσε σε 48-50. Ο Φράνκε μείωσε σε 51-52 και με σερί 7-0 στο τέλος της περιόδο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε 60-59. Με τρίποντο από Φράνκε και Ράιλι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο 72-68. Οι 3/3 βολές του Χαντς έκαναν το σκορ 77-74, αλλά η Μάλαγα το γύρισε (77-81). Σερί 8-0 του ΠΑΟΚ και 85-81. Αλλά σε εκείνο το σημείο δεν υπήρχε καθαρό μυαλό. Η ισπανική ομάδα έκανε σερί 7-0 ως το τέλος και νίκησε 88-85, καθώς στο φινάλε ο Ράιλι αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 36-44, 60-59, 85-88.