Ο Παναθηναϊκός «λύγισε» στην παράταση στη Βαλένθια [vids]

Τρίτη, 13 Δεκεμβρίου 2022 - 23:49

Οι «πράσινοι» έκαναν μεγάλο come back και ισοφάρισαν στο τέλος, αλλά ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ στο έξτρα πεντάλεπτο, τους οδήγησε στην ήττα 94-91.

Το σερί νικών που «έτρεχε» ο Παναθηναϊκός στην Euroleague σταμάτησε στη Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες» στην παράταση επικράτησαν 94-91, καθώς το ματς στο φινάλε της κανονικής διάρκειας ήταν ισόπαλο 84-84. Στο έξτρα πεντάλεπτο το επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι που πέτυχε ο Ριβέρο για τη νίκη των Ισπανών καθόρισαν το αποτέλεσμα. Ο Μπέικον ήταν εκτός… ματς στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο έκανε τη διαφορά. Ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά παράλληλα καθυστέρησε στο τέλος και δεν σούταρε εγκαίρως.

Με τον Καλαϊτζάκη να ξεκινά καλά το ματς και να κάνει τη δουλειά, οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα από νωρίς με 13-8. Ο Ντούμπλιεβιτς αποτέλεσε τη βασική επιλογή της Βαλένθια επιθετικά. Όμως, ο Λι που ήρθε από τον πάγκο έδωσε σημαντικές λύσεις και το «τριφύλλι» βρέθηκε στο +10 (25-25). Το «ανόητο» φάουλ του Γουόλτερς στο φινάλε, που έδωσε 3 βολές στον Χάρπερ, είχε ως αποτέλεσμα οι Ισπανοί να μειώσουν σε 26-20.

Γουέμπ και Ριβέρο άλλαξαν την εικόνα του ματς στη δεύτερη περίοδο. Σερί 8-0 στην αρχή του δεκαλέπτου και προβάδισμα των Ισπανών (28-26). Το κακό βράδυ του Μπέικον, στο πρώτο ημίχρονο, έφερε την ομάδα του Μουμπρού στο 34-30, προβάδισμα που κράτησε ως το ημίχρονο.

Όμως, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια άλλη ιστορία. Η Βαλένθια είναι μια ομάδα που παίζει γρήγορο μπάσκετ. Με τα τρίποντα να μπαίνουν δυνατά στην... εξίσωση, η ισπανική ομάδα απέκτησε σημαντικό προβάδισμα. Εκτός από τους Γουέμπ και Ντούμπλιεβιτς, σκόραρε και ο Τζόουνς. Με το σκορ να ξεφεύγει για την ομάδα του Ράντονιτς (59-45). Ο Γουίλιαμς ήταν καλύτερος και μείωσε σε 59-51, αλλά ο Γουέμπ το έφερε στο 65-52. Το δεκάλεπτο, όμως, έκλεισε με τον Μπέικον να βρίσκει ρυθμό και να φέρνει το σκορ στο 70-63.

Επιπλέον, με σερί 7-0 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου το σκορ έγινε 70-70. Ο Τζόουνς ήταν «ζεστός» και έφερε την Βαλένθια στο 76-70, αλλά και πάλι ο Μπέικον κρατούσε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση… βολής. Οι 2/2 βολές του Γουίλιαμς έκαναν το 82-82. Με το ίδιο τρόπο ο Ντούμπλιεβιτς πέτυχε το 84-82, για να σκοράρει ο Μπέικον για το 84-84 με το οποίο έληξε το ματς στην κανονική διάρκεια.

Η παράταση ήταν μια ακόμη μεγάλη «μάχη». Ο Μπέικον ισοφάρισε 88-88, με τον Ριβέρο να φέρνει το 90-88 και τον Μπέικον με τρίποντο να κάνει το σκορ 90-91, 1:58 για το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου. Ο Ριβέρο με 2/2 βολές έκανε το σκορ 92-91 (1:45), ενώ στα 27'' πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε για το 94-91. Οι «πράσινοι» στο φινάλε, με Γουόλτερς και Γουίλιαμς αστόχησε και το σερί νικών του Παναθηναϊκού σταμάτησε στη Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84, παρ. 94-91.