Η Μακάμπι «άλωσε» το Μιλάνο [vid]

Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2022 - 01:06

Με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και κομβικούς τους Σόρκιν και Μπράουν, η ομάδα του Τελ Αβίβ νίκησε 77-71 την Αρμάνι.

Πρώτο φετινό «διπλό» για την Μακάμπι. Το έκανε στην Ιταλία, στο Μιλάνο, νικώντας 77-71. Με καλή εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα που έκανε επί μέρους σκορ 45-31. Έτσι, το -8 του ημιχρόνου, έγινε +6 στο φινάλε για την ομάδα του Κάτας.

Το μεγάλο πρόβλημα της Αρμάνι τη φετινή σεζόν είναι το φινάλε των ματς. Σε άλλα για περισσότερο, σε άλλα για λιγότερα λεπτά στο ματς είναι άκρως ανταγωνιστική και πολλές φορές καλύτερη από τον αντίπαλό της. Όμως στο τέλος κάτι κάνει λάθος και χαλάει ό,τι έχει προηγηθεί. Αυτό συνέβη και στο ματς με την Μακάμπι, στο Μιλάνο. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο. Είναι χαρακτηριστικό πώς στα μισά του ματς βρέθηκαν με προβάδισμα 8 πόντων. Όμως το έχασαν στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και έτσι ήρθε μια ακόμα ήττα.

Αν και η Μακάμπι προηγήθηκε με 12-6 (4'), η Αρμάνι έκανε 10-0 και βρέθηκε μπροστά με καθοριστικό τον Καμπαρό. Μετά την ισοπαλία στο φινάλε της πρώτης περιόδου, οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ. Όμως στο διάστημα 16'-20' οι Ιταλοί έκαναν σερί 7-0 με Καμπαρό και Χάινς. Η αντίδραση της Μακάμπι ήρθε από τον Μάρτιν. Έτσι, το 41-32 έγινε πολύ γρήγορα 41-41 με τον Μπράουν να ισοφαρίζει (23').

Μέλι και Μπάρον οδήγησαν ξανά το Μιλάνο στο +10 (57-47, 27'), αλλά με Ντιμπαρτολομέο και Σόρκιν, οι Ισραηλινοί προσπέρασεαν 59-57, με σερί 12-0. Στην τελική ευθεία του ματς, η ομάδα του Μεσίνα έμεινε από δυνάμεις, ενώ εκείνη του Κάτας είχε περισσότερες λύσεις. Έτσι όταν μετέτρεψε το 62-69 (34') σε 70-71 (38') δεν άντεξε. Σόρκιν και Μπράουν διαμόρφωσαν το 70-77 και η Μακάμπι έκανε το πρώτο της, φετινό «διπλό» στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-32, 59-59, 71-77.