Αρμάνι από τα... παλιά, πέρασε από το Βελιγράδι [vid]

Πέμπτη, 15 Δεκεμβρίου 2022 - 22:49

Μετά από 9 σερί ήττες η ιταλική ομάδα είδε ξανά τη χαρά της νίκης, καθώς επικράτησε 71-67 του Ερυθρού Αστέρα.

Μετά από 9 συνεχόμενες ήττες, η Αρμάνι Μιλάνο έβαλε τέλος σε αυτό το αρνητικό σερί. Και τί νίκη ήταν αυτή που πέτυχε; Σπουδαία επικράτηση αν αναλογιστεί κανείς ότι σταμάτησε τον Ερυθρό Αστέρα των 6 συνεχόμενων νικών με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο τους. Το μόνο σίγουρο είναι πώς ο Μεσίνα πρέπει από απόψε να νιώθει πιο ήσυχος.

Από τα πρώτα λεπτά του ματς οι Ιταλοί έδειξαν πως ήταν αποφασισμένοι στο Βελιγράδι για καλό αποτέλεσμα. Το Μιλάνο είχε ρυθμό από την περιφέρεια και με σερί 8-0 προηγήθηκε 20-14, για να τους βρει το δεκάλεπτο στο +10 (26-16). Με 7/11 τρίποντα.

Ο Ερυθρός Αστέρας έδειχνε σοκαρισμένος και βρέθηκε στο -15 (18-33, 13') από την Αρμάνι. Πάλεψε για να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο ματς και βρέθηκε ως το -9 (27-36), αλλά ο Ντέιβις το πήρε πάνω του και έφερε την Αρμάνι στο +14 (43-29) στα μισά του ματς. Με το Μιλάνο να έχει 7/12 δίποντα και 8/18 τρίποντα.

Τρίποντο με το… καλημέρα από τον Μέλι στο τρίτο δεκάλεπτο και +17 (46-29). Η διαφορά έφτασε και στους 18 πόντους, 37-55 στο 26'. Η αντεπίθεση των Σέρβων είχε ως ένα βαθμό αποτέλεσμα. Σερί 9-0 και στο -8 στο 30' με τη 1/2 βολές του Μπέντιλ.

Οι Σέρβοι «ροκάνισαν» αρκετά τη διαφορά και βρέθηκαν στο 59-66 με τον Ντόμπριτς και στο 62-66 με το έμμεσο τρίποντο του Νέντοβιτς (2:04). Το μεγάλο τρίποντο του Μπάρον, 1:00 πριν το φινάλε, ήταν «μαχαιριά» για τον Αστέρα, καθώς η Αρμάνι έκανε το σκορ 64-69. Το τρίποντο του Νέντοβιτς (1/9) στα 26'' έφερε το ματς στο καλάθι, 67-69. Οι βολές του Μίτρου-Λονγκ ήταν αυτές που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, 13'' πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 29-43, 49-57, 67-71.