«Αυτοκτόνησε» ο Ολυμπιακός στο «Astroballe» [vid]

Πέμπτη, 15 Δεκεμβρίου 2022 - 23:51

Αν και προηγήθηκε με 21 πόντους διαφορά στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, τελικά ηττήθηκε 77-75 από την Βιλερμπάν.

Έγκλημα και τιμωρία στην Euroleague για τον Ολυμπιακό επί γαλλικού εδάφους. Οι «ερυθρόλευκοι» στο 24' προηγήθηκαν με +21 (54-33). Ωστόσο εκεί έχασαν το μυαλό τους, τη συγκέντρωσή τους, η Βιλερμπάν έδειξε να έχει περισσότερη ενέργεια και τελικά νίκησε 77-75 με το τρίποντο του Νουά στα 0.3'' δευτερόλεπτα.

Με σωστή τακτική προσέγγιση μπήκε ο Ολυμπιακός στο παρκέ. Μετά τα 3' και το σκορ στο 6-9 με τις βολές του Κάνααν, ο Ντε Κολό (4π.) μείωσε σε 8-9. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν καλά αυτά που γνωρίζουν. Γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και ελεύθερα σουτ. Έτσι, το 8-12 έγινε 8-21 με σερί 9-0 του Ολυμπιακού και τρίποντα από Σλούκα, Κάνααν και Βεζένκοφ (6'). Οι Γάλλοι θέλησαν με τα τρίποντα να ξαναμπούν στο ματς. Με Νουά και Μάθιους (18-26), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν απαντήσεις και έκλεισε το δεκάλεπτο με το καλάθι την πρώτη περίοδο (18-28).

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αφετηρία την άμυνα, η ομάδα του Μπαρτζώκα κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Με το σκορ στο 22-32 μετά τη βολή του Λάιτι (12') οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν σερί 10-0. Με Σλούκα, Μπολομπόι και Λαρεντζάκη για το +20 (22-42) στο 17'. Επί μέρους 6-0 για την Βιλερμπάν, αλλά ο Λαρεντζάκης «πάγωσε» με τρίποντο το «Αστρομπάλ» για το 28-45. Ο Σλούκας ευστόχησε σε δύο βολές με τον Καχούντι να κλείνει με τρίποντο το ημίχρονο (31-47). Η μεγαλύτερη επιτυχία των «ερυθρολεύκων» ήταν πώς η γαλλική ομάδα είχε μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ.

Δυνατά άρχισε η ελληνική ομάδα το τρίτο δεκάλεπτο. Με 4 πόντους του Παπανικολάου και τρίποντο του Κάνααν προηγήθηκε με +21 (54-33) στο 24'. Όμως εκεί χάθηκε το καθαρό μυαλό. Διότι ο Ολυμπιακός σταμάτησε να παίζει καλή περιφερειακή άμυνα. Επιπλέον, στην επίθεση η μπάλα δεν κυκλοφορούσε καλά. Η Βιλερμπάν άρχισε να σκοράρει με τρίποντα από τις γωνίες και ο Μάθιους μείωσε σε 47-57. Ο Κάνααν με ένα μεγάλο σουτ έφερε τον Ολυμπιακό στο +14 (47-61) στο 28'. Αλλά οι Γάλλοι έκλεισαν την περίοδο στο 50-61.

Το κακό «φεγγάρι» για τον Ολυμπιακό συνεχίστηκε και στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Σερί 10-0 από τη γαλλική ομάδα στα πρώτα 2' και το ματς πλέον στον πόντο (60-61). Το ματς είχε «ανάψει» για τα καλά. Πόντο-πόντο με τον Ολυμπιακό να διατηρεί έστω και ισχνό προβάδισμα. Το απίθανο, εκτός ισορροπίας, τρίποντο του Λαρεντζάκη στο τέλος της επίθεσης έδωσε… αέρα 4 πόντων στους «ερυθρόλευκους» (64-68, 35'). Ο Γιουσούφα Φαλ ισοφάρισε 70-70, αλλά ο Σλούκας πέτυχε μεγάλο τρίποντο (70-73, 38'). Στο 1:37 έγινε φάουλ στον Ντε Κολό, ενώ χρεώθηκε τεχνική ποινή ο Μπαρτζώκας. Αλλά ο Γάλλος έβαλε 2/3 βολές και το σκορ έγινε 74-73. Η καλή άμυνα και το καλάθι του Λαρεντζάκη στο ανοικτό γήπεδο έδωσε νέο προβάδισμα στον Ολυμπιακό (74-75) στα 27.3''. Όμως στο φινάλε η άμυνα δεν λειτούργησε και ο Νουά με τρίποντο πέτυχε το 77-75 στο 0,3'' για τη λήξη. Το σουτ που έκρινε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 31-47, 50-61, 77-75.