Τα τρίποντα της Μπάγερν «εκτέλεσαν» την Βαλένθια [vid]

Παρασκευή, 16 Δεκεμβρίου 2022 - 00:29

Η ομάδα του Μονάχου ευστόχησε σε 16 τρίποντα και νίκησε 97-92 τις «νυχτερίδες».

Η καλύτερη επίθεση τελικά νίκησε. Σε ένα ματς που κρίθηκε στην επίθεση, η Μπάγερν ήταν αυτή που πανηγύρισε στο φινάλε, νικώντας 97-92 την Βαλένθια. Οι Βαυαροί βασίστηκαν πολύ στο τρίποντο. Σημείωσαν 16 σε 36 σουτ και αυτό το στοιχείο ήταν που έπαιξε καθοριστικό ρόλο για την έκβαση του ματς και τη νίκη της ομάδας του Τρινκέρι.

Η Βαλένθια έκανε την Μπάγερν ό,τι της έκανε ο Παναθηναϊκός, το βράδυ της Τρίτης στη La Fonteta στο πρώτο δεκάλεπτο. Πήγε το ματς σε πολύ υψηλό τέμπο. Με τους Ντούμπλιεβιτς να είναι ο παίκτης «κλειδί» στην επίθεση (σ.σ.: πέτυχε 11 σερί πόντους), βρέθηκε στο 20-26, για να κλείσει το δεκάλεπτο 23-26 με το τρίποντο του Χάντερ. Η ομάδα του Μονάχου, όμως, στη δεύτερη περίοδο βασίστηκε στην άμυνα και τα τρίποντα. Σερί 12-3 και προβάδισμα 35-29 (13'). Έφτασε να προηγηθεί και με 8 πόντους (41-33, 18'), για να κλείσει το ημίχρονο η ισπανική ομάδα με τον ΄Ραντεμπαχ (43-39).

Αν και η Μπάγερν άρχισε στο τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο, η Βαλένθια απάντησε με σερί 8-0. Έτσι το τρίποντο του Γουέμπ την έβαλε μπροστά στο σκορ (46-47, 22'). Τα επόμενα λεπτά είχαν μεγάλο ενδιαφέρον με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ως το 28' (62-59). Στα 27'' για την περίοδο ο Γουόλντεν έκανε το σκορ 69-62, για να απαντήσει επίσης με τρεις βολές η Βαλένθα, με Γκιγιέμ και Ριβέρο.

Ένα ακόμα τρίποντο του Γουόλντεν έφερε την Μπάγερν στο +11 (78-67) στο 33'. Αλλά η βαυαρική ομάδα είχε λύσεις, ηρεμία και καλά σουτ από τα 6,75μ. Έτσι διατήρησε μια διαφορά σε επίπεδα των 7-8 πόντων που έγινε 10 (92-82), 2:54 για το τέλος με μια βολή του Γουόλντεν. Το μόνο που άλλαξε ήταν η μείωσε του τελικού σκορ από την πλευρά των Ισπανών.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 43-39, 69-65, 97-92.