Eurocup: «Βαριά» ήττα του Προμηθέα από την Χαποέλ Τελ Αβίβ [vid]

Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2022 - 22:33

Οι Ισραηλινοί νίκησαν 100-83 τους Πατρινούς στην αχαϊκή πρωτεύουσα, για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Μόνο για ένα ημίχρονο κατάφεραν οι Πατρινοί να είναι ανταγωνιστικοί στο ματς με τους Ισραηλινούς. Διότι ως τα μισά του ματς ήταν ακόμη στη διεκδίκηση του ματς. Όμως, στην τρίτη περίοδο κατέρρευσαν με αποτέλεσμα η Χαποέλ Τελ Αβίβ να νικήσει με το εντυπωσιακό 100-83 μέσα στην αχαϊκή πρωτεύουσα για την 9η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup. Η διαφορά, επιπλέον, έφτασε ως τους 29 πόντους, καθώς ο σύλλογος του Τελ Αβίβ προηγήθηκε 100-71. Πλέον, η ομάδα του Χριστόπουλου έχει ρεκόρ 5-4 και είναι στην έκτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου τους.

Αν και ο Προμηθέας ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και βρέθηκε μπροστά με 10-2, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Καθώς με σερί 10-0 η Χαποέλ Τελ Αβίβ προσπέρασε 12-10 με τον Τοκότο. Το τρίποντο του Μουράτο διαμόρφωσε το 15-14 του δεκαλέπτου. Ως τα μισά της δεύτερης περιόδου ο Προμηθέας ήταν μπροστά με 29-27, χάρη στους Τανούλη και Γιάνγκ. Νέο σερί 10-3 για την ισραηλινή ομάδα, που έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 37-32.

Ωστόσο, η τρίτη περίοδος ανήκε στην Χαποέλ Τελ Αβίβ. Εκεί, λοιπόν, οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 18-0 και προηγήθηκαν με 55-32. Το αποτέλεσμα ήταν να «κλειδώσουν» από εκείνο το σημείο τη νίκη, από τη στιγμή που προηγήθηκαν με 23 πόντους διαφορά. Οι Πατρινοί προσπάθησαν να συνέλθουν, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο -20 (53-73). Η Χαποέλ συνέχισε να σκοράρει με μεγάλη ευχέρεια. Διότι ο Χορντ πήρε τη… σκυτάλη. Αρχικά έφερε την ομάδα του στο +28 (61-89) και λίγο αργότερα η Χαποέλ προηγήθηκε με +29 (71-100). Οι Πατρινοί με σερί 12-0 στο φινάλε, μείωσαν στο τελικό 83-100.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100.