BCL: Ο ΠΑΟΚ έκανε μεγάλη νίκη στη Γαλλία [vids]

Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2022 - 23:15

Επέστρεψε από το-16 (54-38), επικράτησε 74-69 της Ντιζόν και πέρασε στα play-in της διοργάνωσης.

Την πρόκριση του στα play-in του Basketball Champions League εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επέστρεψε από το -16 στη Γαλλία και νίκησε 74-69, κάνοντας επί μέρους 28-14 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έτσι πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρου.

Ο Δικέφαλος του Βορρά, που είχε τη θερμή υποστήριξη των φιλάθλων του, προηγήθηκε 18-12 στο 9', κάνοντας σερί 14-2 μετά το κακό ξεκίνημα και το 10-4 της Ντιζόν στο 5'. Όμως το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν «καταστροφικό» για τον δικέφαλο. Από το +4 που ήταν ο ΠΑΟΚ, δέχθηκε 26 πόντους στην περίοδο. Από τη δική του πλευρά σημείωσε μόλις 10. Με αποτέλεσμα, σε μισά του ματς να βρεθεί πίσω με 12 πόντους. Η γαλλική ομάδα κυριάρχησε, ενώ κράτησε τον Δικέφαλο του Βορρά μόλις στους 3 πόντους, στα πρώτα 6 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, διάστημα που έκανε επί μέρους 15-3!

Το σκηνικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Διότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε πρόβλημα στην επίθεση. Με αποτέλεσμα, η ομάδα της Ντιζόν να φτάσει το προβάδισμά της ως τους 16 πόντους, 54-38, στο 26'. Εκεί, όμως, οι παίκτες του ΠΑΟΚ γύρισαν τον διακόπτη. Με «όπλο» την άμυνα ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Με σερί 8-0 έκλεισαν το δεκάλεπτο, μειώνοντας στο μισό το προβάδισμα των Γάλλων που ήταν 8 πόντοι στο 30ό λεπτό.

Με τους Ράιλι, Φράνκε και Χαντς να οδηγούν επιθετικά τον ΠΑΟΚ, ο Δικέφαλος «έτρεξε» σερί 13-2 και στο 35' προηγήθηκε 59-56. Με τρίποντα από Φράνκε (58-63), Πόλεϊ (62-66) και Χαντς (62-69) το ματς γύρισε οριστικά και οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν μπροστά με 7 πόντους στο 38'. Κράτησαν το προβάδισμα ως το φινάλε και πήραν τελικά τη νίκη με 74-69, μαζί με την πρόκριση για τα play-in του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 40-28, 54-46, 69-74.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.