Απίθανη ΑΕΚ - Ανατροπή από το -25 και 2η θέση [vids]

Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου 2022 - 21:43

Η Ένωση επέστρεψε από το 10-35 της Καρσίγιακα στα Λιόσια, νίκησε 80-72 την Καρσίγιακα και θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την Τόφας.

Η ΑΕΚ στο φετινό Basketball Champions League έχει βαλθεί να «τρελάνει» τον κόσμο της. Διότι με όσα συμβαίνουν στα ματς της, μόνο καταστάσεις… ροκ θυμίζουν! Όπως αυτό που έγινε το απόγευμα της Τετάρτης στα Λιόσια. Καθώς στο 15′ η Καρσίγιακα προηγήθηκε με 25 πόντους διαφορά, 35-10. Ωστόσο, η Ένωση δεν παράτησε το ματς. Έδειξε χαρακτήρα και τελικά πήρε τη νίκη, στο άδειο -λόγω τιμωρίας- κλειστό της περιοχής. Και όχι μόνο! Διότι τελικά τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου. Αυτό σημαίνει πώς πάει με πλεονέκτημα έδρας στα play-in, όπου θα αντιμετωπίσει ξανά τουρκική ομάδα. Την Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη. Πρώτο ματς στα Λιόσια, 3 ή 4 Ιανουαρίου 2023. Το δεύτερο εκτός στις 10 ή 11/1 και τον τρίτο, αν χρειαστεί 17 ή 18 Ιανουαρίου, αντίστοιχα. Η πρόκριση θα κριθεί στις δύο νίκες.

Πολύ κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο ματς. Από νωρίς ήταν πίσω στο σκορ, ενώ στο 9′ προηγήθηκε με 17-6. Με την πρώτη περίοδο να κλείνει με 20-9 για τους Τούρκους. Αρχή με 12-0 σερί στη δεύτερη περίοδο για την Καρσίγιακα που βρέθηκε στο 32-9 στο 14′. Επιπλέον, στο 15′ το σκορ πήγε στο +25 για την Καρσίγιακα (35-10). Το μόνο που άλλαξε ως το ημίχρονο ήταν ένα σερί 14-5 για την Ένωση, που μείωσε στους 16 στα μισά του ματς, δηλαδή σε 40-24.

Η Ένωση με «όπλο» την άμυνα κράτησε την τουρκική ομάδα στους 16 πόντους, τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Την ίδια ώρα, όμως, η ΑΕΚ πάτησε… γκάζι στην επίθεση. Πέτυχε 26 και 30 πόντους, αντίστοιχα. Ο Μίτσελ ήταν σε μεγάλη βραδιά. Η ΑΕΚ πλησίασε στους 9 (40-49) στο 26′ με τον Στρέλνιεκ και στους 6 (43-49) με το τρίποντο του Μάντσεν (27′).

Η διαφορά αυτή παρέμεινε ως το φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο σήμανε η μεγάλη αντεπίθεση. Με το κάρφωμα του Μίτσελ στο 33′ η Ένωση προηγήθηκε 60-59. Νέο προβάδισμα με το τρίποντο του Στρέλνιεκς (64-62, 34′). Η ομάδα του Καντζούρη δεν έχασε ξανά το προβάδισμα και πήρε τελικά τη νίκη με 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 24-40, 50-56, 80-72.