Το Περιστέρι «πέταξε» για τα play-in του BCL! [vid]

Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου 2022 - 23:56

Με «όπλο» την άμυνα και με μεγάλα τρίποντα στο τέλος, η ομάδα του Σπανούλη νίκησε 90-87 την Μπνέι Χερζίλια στο Ισραήλ. Θα αντιμετωπίσει την Ντιζόν.

Το ματς με την Μπνέι Χερζίλια ήταν τελικός για το Περιστέρι. Η πρόκριση στα play-in του Basketball Champions League περνούσε από το Ισραήλ για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Έτσι, η ομάδα των Δυτικών Προαστίων έδειξε χαρακτήρα και πήρε το μεγάλο ματς με 90-87. Μαζί με την πρόκριση για τα play-in του BCL. Τερμάτισε στην τρίτη θέση του ομίλου του, πίσω από Τενερίφη και Ρίτας. Πλέον, θα αντιμετωπίσει την γαλλική Ντιζόν με μειονέκτημα έδρας.

Η αποφασιστικότητα για τη νίκη φάνηκε από την αρχή. Όταν το Περιστέρι με Μπίλαν και Φρανσίσκο είχε καλές επιλογές στην επίθεση και προηγήθηκε με +12 (19-7) στο 7', αλλά αυτό δεν κράτησε ως το τέλος της περιόδου. Ένα «νεκρό» τρίλεπτο, σερί 10-0 για την Μπνέι Χερζίλια και το ματς στο καλάθι. Οι Ισραηλινοί είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και με τον Κεμπ να έχει 18 πόντους, κατάφεραν να κάνουν εντυπωσιακό come back. Το συνολικό, επί μέρους τους, σκορ έφτασε στο 26-10 για να προηγηθούν 35-29 στο 15'. Η αντίδραση για το Περιστέρι είχε κύριο εκφραστή τον Ντένμον. Σερί 11-2 με 8 πόντους του Αμερικανού και προσπέρασμα 40-37 στο 17', μια διαφορά που έμεινε ως το ημίχρονο.

Η διαφορά υπέρ του Περιστερίου μεγάλωσε. Με Φρανσίσκο και Μπίλαν, το προβάδισμα έφτασε στους 10 (55-45) στο 22', αλλά ξανά η Μπνέι Χερζίλια επέστρεψε και πλησίασε στον πόντο (56-57) στο 27'. Τελικά, οι Ισραηλινοί ήταν εκείνοι που έκλεισαν την περίοδο με το προβάσισμα. Ισχνό μεν, προβάδισμα δε με 68-67 στο 30'. Τα τρίποντα από Αγραβάνη και Περσίδη έφεραν το Περιστέρι στο +4 (77-73) στο 35'. Ο Μπίλαν έκανε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα. Φρανσίσκο και Ντένμον πέτυχαν μεγάλα σουτ για να βρεθεί η ομάδα του Σπανούλη στο 82-74 στο 37'. Με σωστή διαχείριση κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος και πήραν τη νίκη, με 90-87.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 45-48, 68-67, 87-90.