Η ανωτερότητα της Εφές μέτρησε [vid]

Παρασκευή, 23 Δεκεμβρίου 2022 - 21:19

Η τουρκική ομάδα κυριάρχησε από την αρχή του ματς και νίκησε 88-69 τον Παναθηναϊκό.

Ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Τουρκία από την πρωταθλήτρια Ευρώπης των δύο τελευταίων ετών. Η Εφές έλεγξε το ματς κατάφερε να «βγάλει» εκτός… κλίματος τον Μπέικον στο πρώτο ημίχρονο και νίκησε 88-69. Συν τοις άλλοις, οι απουσίες των «πράσινων» έπαιξαν ρόλο για την έκβαση της αναμέτρησης στην Κωνσταντινούπολη.

Οι «πράσινοι» στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν ανταγωνιστικοί στο ματς (11-10), αλλά στη συνέχεια η Εφές έκαναν σερί 10-0. Με αποτέλεσμα να προηγηθούν 21-10, έχοντας τον Μίσιτς κορυφαίο (8π.), αλλά και 4/7 τρίποντα, ενώ οι «πράσινοι» είχαν μόλις 1/7 τρίποντα. Όλα αυτά έφεραν το 21-13 του 10'. Η Εφές συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και στη δεύτερη περίοδο. Ο Μπέικον παρέμενε εκτός σκοραρίσματος, ενώ συνολικά οι «πράσινοι» έκαναν πολλά λάθη στο διάστημα αυτό.

Μέσα σε όλα, τραυματίστηκε και ο Γουόλτερς. Η τουρκική ομάδα ήταν αποτελεσματική στην περιφέρεια, με 50% ως τα μισά του ματς (8/16). Με τον Κλάιμπερν να ηγείται επιθετικά με 15 πόντους και 4/5 τρίποντα. Από την άλλη, οι «πράσινοι» βρέθηκαν να είναι πίσω με 19 πόντους (42-23), για να κλείσει το ημίχρονο 42-26. Ο Μπέικον έκλεισε το ημίχρονο με 0/6 σουτ (σ.σ.: 0/3 τρίποντα).

Το σκηνικό για το «τριφύλλι» άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Μιας και ο Μπέικον ανέβασε στροφές. Μπήκε στην εξίσωση του σκοραρίσματος. Πέτυχε 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους «πράσινους» να γυρίζουν στο ματς και να μειώνουν στο 13 πόντους, 58-45, στο 28'. Αλλά η τουρκική ομάδα συνέχισε να έχει υψηλά ποσοστά στο τρίποντο, με 11/23, με αποτέλεσμα να βρεθεί εκ νέου στο +19 (67-48).

Στην εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου η Εφές βρέθηκε στο +22 (73-51, 33'). Αν και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, την κατέβασε ως τους 16 στο 34', 73-57. Αλλά στο φινάλε, τόσο τα επιθετικά ριμπάουντ όσο και τα τρίποντα, επέτρεψαν στην Αναντολού Εφές να διατηρεί το +19 (88-69) ως το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.