Euroleague: «Μίλησαν» οι έδρες - Τεράστιο come back της Αρμάνι [vids]

Παρασκευή, 23 Δεκεμβρίου 2022 - 23:49

Οι γηπεδούχοι πήραν τις νίκες στα τρία βραδινά ματς της Παρασκευής, με την Αρμάνι να κάνει απίστευτη ανατροπή κόντρα στο Μονακό.

Το φινάλε της 15ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα έφερε τρεις νίκες. Νίκες για τους γηπεδούχους. Καθώς τόσο η Ζαλγκίρις, όσο η Αρμάνι και η Βαλένθια πανηγύρισαν νίκες. Διότι επικράτησαν 75-67 της Μπάγερν Μονάχου, 79-71 της Μονάκο και 84-83 της Μπαρτσελόνα, αντίστοιχα.

Στο πιο σημαντικό ματς της βραδιάς, η Αρμάνι πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη κόντρα στην Μονακό. Σε ένα ματς που έληξε με νικήτρια την ιταλική ομάδα. Επικράτησε 79-71 κάνοντας ένα εντυπωσιακό σερί 19-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο. Διότι μετέτρεψε το 58-70 σε 77-70 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ματς. Ο Ντέιβις με δύο βολές στα 15'' διαμόρφωσε το τελικό 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 34-47, 51-62, 79-71.

Στον ισπανικό «εμφύλιο» στη La Fonteta, η Βαλένθια άντεξε την πίεση της Μπαρτσελόνα. Με τον Τζόουνς ψύχραιμο στο φινάλε από τη γραμμή των βολών. Οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν 79-69 στο 37'. Οι «blaugrana», ωστόσο, έκαναν μεγάλο come back και στα 15.9'' πλησίασαν στον πόντο, 81-80. Ο Αμερικανός γκαρντ με 2/2 βολές πέτυχε το 83-80, ο Λαπροβίτολα αστόχησε σε τρίποντο, με τον Τζόουνς στα 4.3'' να πετυχαίνει το 84-80 και τον Κάλινιτς το τελικό 84-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-38, 62-59, 84-83.

Στην «Zalgirio Arena» η λιθουανική ομάδα πέτυχε άλλη μια νίκη. Μετά από αυτή με τη Ρεάλ, το βράδυ της Παρασκευής σειρά είχε η Μπάγερν Μονάχου. Με την ομάδα από το Κάουνας να επικρατεί τελικά 75-67. Έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Έβανς. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 32 πόντους, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ουλανόβατς με 17. Για τους Βαυαρούς, οι Γουόλντεν και Ρούμπιτ είχαν 18 και 17 πόντους, αντίστοιχα. Στο ματς η Ζαλγκίρις βρέθηκε ως το +14, 60-46 στην τρίτη περίοδο και στο +18 (72-54) στην τέταρτη.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 44-35, 60-48, 75-67.