Παράσταση για ένα ρόλο στο Περιστέρι [vids]

Δευτέρα, 26 Δεκεμβρίου 2022 - 17:54

Με μεγάλη εμφάνιση από Ντένμον (25π.) και Φρανσίσκο (12π., 10ασ.) η ομάδα του Σπανούλη νίκησε 88-68 τον Προμηθέα.

Νίκη τεράστιας αξίας πέτυχε η ομάδα του Σπανούλη, κόντρα στην αντίστοιχη του Χριστόπουλου, στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Όχι μόνο γιατί πήρε το «ροζ» φύλλο αγώνα, αλλά γιατί η νίκη 88-68 ίσως αποδειχθεί καθοριστική για τη συνέχεια. Μια διαφορά 20 πόντων που μπορεί να δώσει μεγάλη ώθηση για την είσοδο του Περιστερίου στην πρώτη 4άδα. Το δίδυμο των Ντένμον (25π.) και Φρανσίσκο (12π., 10ασ.) έκαναν τη διαφορά, ενώ για τους Πατρινούς Γιάνγκ (14π.) και Κουλμπόκα (13π.) ξεχώρισαν.

Με τον Ντένμον να αρχίζει καλά το ματς (5π.) το Περιστέρι προηγήθηκε 11-3 στο 6'. Ωστόσο ο Προμηθέας με το τρίποντο του Κουλμπόκα πλησίασε σε απόσταση ενός σουτ (13-10, 8'). Με το έμμεσο τετράποντο του Ντένμον (9π. με 1/1διπ, 2/2τρ.) στα 100 δευτερόλεπτα για το φινάλε της πρώτης περιόδου, η διαφορά πήγε στους 9 (19-10).

Σερί 6-2 για την ομάδα του Χριστόπουλου και με τον Ντάνγκουμπιτς πλησίασε στο καλάθι (21-19, 14'). Ραντάνοφ και Ντένμον έδωσαν επιθετικές λύσεις, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να πηγαίνει ξανά στο + 9 (30-21, 16'). Συνεχόμενα τρίποντα και η διαφορά στους 6 (33-27) με τον Κουλμπόκα (18'). Επιπλέον, ο Γκίκας με διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 38-32 (19'), για να κλείσει το ημίχρονο με +10 για το Περιστέρι, με το καλάθι του Ντένμον.

Η διαφορά έφτασε στο 15 (47-32) μετά από 62 δευτερόλεπτα στο τρίτο δεκάλεπτο με το τρίποντο του Φρανσίσκο. Αλλά ο Προμηθέας την έριξε στα όρια των δέκα με πόντους από Κουλμπόκα (47-37 στο 24' και 54-44 στο 26'). Ο Μπιλάν έδωσε… αέρα 14 πόντων (58-44, 27') στην ομάδα του Σπανούλη, αλλά Κάουαν και Γιάνγκ την κατέβασαν στους 10 (28').

Το Περιστέρι στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου βρέθηκε στο +13 (64-51, 32'). Τα γκαρντ των Πατρινών βγήκαν μπροστά. Μουράτος και Γιάνγκ έδωσαν λύσεις για το 73-63 (37'). Ωστόσο με 10 πόντους στην περίοδο από τον Τζιούστον (38') απέκτησε διαφορά 16 πόντων (79-63). Ο Γιάνγκ (14π. στην περίοδο) μείωσε σε 79-67 (1:59). Όμως ο Ντένμον με κλέψιμο και καλάθι «κλείδωσε» τη νίκη του Περιστερίου, ενώ ο Φρανσίσκο 23'' πριν το τέλος έφτασε το νταμπλ-νταμπλ (12π., 10ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-32, 58-48, 88-68.