Ήταν Κολοσσός και «άλωσε» το Αλεξάνδρειο [vids]

Δευτέρα, 26 Δεκεμβρίου 2022 - 18:12

Η ομάδα της Ρόδου ήταν εξαιρετική στη Θεσσαλονίκη και νίκησε 74-68 τον Άρη με Κατσίβελη και Ντίξον να έχουν από 19 πόντους.

Το πρώτο «διπλό» για τον Κολοσσό στη φετινή Basket League ήρθε σε μια από τις πιο «καυτές» έδρες. Διότι η ομάδα της Ρόδου έφυγε νικήτρια από το Αλεξάνδρειο. Μιας και νίκησε 74-68 τον Άρη. Σε μια έδρα που είχε νίκησε μέχρι σήμερα μόνο ο Ολυμπιακός, μιας και οι «κίτρινοι» είχαν νικήσει και τον Παναθηναϊκό! Και χωρίς τον πρώτο σκόρερ του, τον Τι Τζέι Σταρκς!

Αν και η ομάδα του Καστρίτη άρχισε καλά το ματς (6-2, 2'), ο Κολοσσός έλεγξε στη συνέχεια το ρυθμό και προσπέρασε με το τρίποντο του Κατσίβελη (10-11, 7'). Το σερί της ομάδας της Ρόδου έφτασε το 14-0. Έτσι μετέτρεψε το 10-8 του Άρη (6') σε 10-22 (11'') με τη βολή του Μορέιρα. Αλλά στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έμειναν για 4 λεπτά χωρίς σκορ.

Στο κομμάτι εκείνο, οι «κίτρινοι» αντέδρασαν και το 13-24, έγινε 18-24. Ο Κατσίβελης ήταν αποτελεσματικός για το +10 (22-32) της ομάδας της Ρόδου (18'), αλλά στα 65'' πριν το ημίχρονο ο Χόρχλερ με τρίποντο μείωσε στο σουτ (30-33). Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν η ευστοχία. Ο Άρης είχε 31% εντός παιδιάς, ενώ ο Κολοσσός 56% στα δίποντα (10/18).

Με 4-0 άρχισαν οι Θεσσαλονικείς το τρίτο δεκάλεπτο και προσπέρασαν 36-35, 7:29 για το τέλος του. Ο Κολοσσός απάντησε με ανάλογο επί μέρους σκορ, για το 36-39 (14') με τον Κατσίβελη. Ο Άρης ισοφάρισε με τρίποντο του Σανόγκο, 41-41 (26'), αλλά οι Ροδίτες πέτυχαν δύο διαδοχικά με Ντίξον και Όσμπον για το 41-47 (27'). Επιπλέον, το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Σανόγκο και δίποντο του Τιγκ.

Ένα ακόμα σουτ έξω από τα 6,75μ. από τον Κένταλ έφερε την ομάδα του Παπαθεοδώρου στο +8 (46-54, 33'). Μια διαφορά που κινήθηκε σε αυτά τα επίπεδα και πήγε στους 9 (51-60, 37') με τον Τιγκ. Γκούντγουιν και Χάγκινς μείωσε στο σουτ, 57-60 (38'). Ωστόσο δύο διαδοχικά τρίποντα για τον Κολοσσό, από Ντίξον (59-65, 1:07) και Κατσίβελη (61-68, 46,4'') έκαναν τη διαφορά. Το κλέψιμο και το καλάθι του Ντίξον στα 4.8'' (66-72), επικύρωσε την νίκη των Ροδιτών.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-35, 46-49, 68-72.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.