Το ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης κρίθηκε στην παράταση [vids]

Δευτέρα, 26 Δεκεμβρίου 2022 - 22:36

Ο Κλάιμπερν (39π.) οδήγησε το Φενέρμπαχτσε-Εφές στο έξτρα 5λεπτο (79-79), όπου η ομάδα του Ιτούδη νίκησε 93-90.

Ένα ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης έγινε το βράδυ της Δευτέρας στην Κωνσταντινούπολη. Εκεί όπου η Φενέρμπαχτσε και η Εφές προσέφεραν μια μπασκετική παράσταση. Ο νικητής κρίθηκε στην παράταση, καθώς το ματς την κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλο 79-79. Χάρη στο τρίποντο εκτός ισορροπίας από τη γωνία, στα 1.1'' του Κλάιμπερν, υπό την πίεση του Μότλεϊ.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε το ματς δυνατά και προηγήθηκε 15-4 στο 5', αλλά ο Ντάνστον έδωσε επιθετικές λύσεις στην Εφές που επέστρεψε και έκλεισε το δεκάλεπτο στον πόντο. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ιτούδη συνέχισε να έχει τον έλεγχο. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, εκείνη του Αταμάν προηγήθηκε 25-24. Ωστόσο, στη συνέχεια η Φενέρμπαχτσε πήρε ξανά το προβάδισμα και με το κάρφωμα του Πιέρ προηγήθηκε με +9 (47-38) στο 18', για να κλείσει το ημίχρονο στο +10.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα των Καλάθη και Κώστα Αντετοκούμπο (σ.σ.: ήταν στον πάγκο και δεν αγωνίστηκε). Με το καλάθι του Μότλεϊ βρέθηκε στο +12 (61-49) στο 26', ενώ με το κάρφωμα του Αμερικανού σέντερ στα 55'' η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 22 πόντους (71-49). Η Εφές με σερί 13-0 μείωσε σε 71-62, ενώ με το κάρφωμα του Ντάνστον στο 36' μείωσε στους 7 (75-68). Φόλοο-κάρφωμα του Κλάιμπερν για το 78-74, 1:13 πριν το τέλος. Στο φινάλε, στα 4'' με το σκορ στο 79-76, η Εφές έκανε την επαναφορά με τον Λάρκιν και ο Κλάιμπερν με το τρίποντο -εκτός ισορροπίας- ισοφάρισε σε 79-79 στα 1.1''. Έτσι έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο, με τρίποντο του Πιέρ στο ένα δευτερόλεπτο για το τέλος της επίθεσης, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε 85-81 (3:07). Ο Κλάιμπερν σκόραρε για το 89-87 στα 23.1'', αλλά ο Χέις σκόραρε άμεσα (19.1'') για το 91-87. Με έμμεσο τρίποντο του Κλάιμπερν η διαφορά έπεσε στον πόντο (91-90) στα 11'', για να σκοράρει με 2/2 βολές ο Χέις στα 10.1''. Μετά την επαναφορά, ο Λάρκιν αστόχησε σε τρίποντο στα 6.5'' με τον Μότλεϊ να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ και να «κλειδώνει» τη νίκη της Φενέρμπαχτσε.

Από την πλευρά της ομάδας του Ιτούδη, ο Καλάθης είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Οι Μότλεϊ και Πιέρ (9ρ.) είχαν από 23 πόντους, ενώ ο Χέις 13. Στην πλευρά εκείνης του Αταμάν, ο Κλάιμπερν πέτυχε 39 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Ντάνστον 19 και ο Εμπαγιέ 7 με 9 ριμπάουντ, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 50-40, 71-54, 79-79, παρ. 93-90.