Η Ρεάλ «υποκλίθηκε» στην Μπασκόνια [vids]

Πέμπτη, 29 Δεκεμβρίου 2022 - 22:16

Οι Βάσκοι έκαναν επί μέρους 21-2 στη δεύτερη περίοδο και νίκησαν 92-86 τη «βασίλισσα» της Ευρώπης.

Μεγάλη νίκη της Μπακόνια κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, στη Βιτόρια. Οι Βάσκοι έκαναν σερί 21-2 στη δεύτερη περίοδο και μετέτρεψαν το 26-34 σε 47-36 και λίγο μετά στα 59-40. Αν και οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (73-69), η ομάδα του Πεναρόγια είχε ψυχραιμία και πέτυχε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα. Με το οποίο, η Μπασκόνια προσπέρασε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη βαθμολογία της Euroleague.

Οι Μαδριλένοι πήγαν το ματς σε υψηλό τέμπο στην πρώτη περίοδο, όταν και σημείωσαν 28 πόντους. Επιπλέον, στο 31' με το τρίποντο του Χεζόνια προσπέρασαν με +8 (26-34). Από εκείνο το σημείο, ωστόσο, η Μπασκόνια έκανε ένα εκπληκτικό σερί 21-2, με τους Μαδριλένους να παίρνουν μόλις δύο πόντους, από τις βολές του Ντεκ (38-36). Με το σερί της ομάδας του Πεναρόγια να φτάνει στο 47-36 με τον εξαιρετικό Χάουαρντ των 21 πόντων στο ημίχρονο. Επιπλέον, με τις βολές του Κοστέλο, η διαφορά έφτασε και στους 19 (59-40).

Η τριάδα των Γκος, Κοζέρ και Ταβάρες έκαναν καλή δουλειά στο τρίτο δεκάλεπτο. Με αποτέλεσμα να έρθει στο τέλος το τρίποντο του Ντεκ για το 73-69. Ο Γκος έφερε τη Ρεάλ στο καλάθι (73-71) στο 32'. Όμως τη σκυτάλη από τον Χάουαρντ στην τελευταία περίοδο πήρε ο Γκεντράιτις. Δύο διαδοχικά τρίποντα για το 79-73 (34'), για να φτάσει η διαφορά στους 9 (84-75) με το καλάθι του Χένρι (36') και ουσιαστικά να τελειώσει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 59-43, 73-69, 92-86.