Τρομερό come back και νίκη της Μακάμπι [vids]

Πέμπτη, 29 Δεκεμβρίου 2022 - 22:55

Η ομάδα του Τελ Αβίβ έκανε εντυπωσιακό σερί 22-2 από το τέλος της τρίτης περιόδου και νίκησε 80-72 την Εφές.

Με ηγετική εμφάνιση από τον Λορέντζο Μπράουν (23π., 7ασ.) και σερί 22-2 από τα 28'' πριν το τέλος της 3ης περιόδου ως το 1:26 για τη λήξη, η Μακάμπι νίκησε 82-70 στην Εφές. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης προηγήθηκε 65-55, αλλά έμεινε χωρίς καλάθι με σουτ εντός παιδιάς για 11:29! Με τον «νόμο» του Τελ Αβίβ να έχει εφαρμογή στο φινάλε μιας ακόμη αναμέτρησης στη φετινή Euroleague.

Το ματς στο Τελ Αβίβ είχε εξαιρετικό ρυθμό στα πρώτα 4' (10-10). Εκεί, όμως, η Μακάμπι έκανε ένα μίνι σερί 9-0 και με το τρίποντο του Άνταμς βρέθηκε στο 19-10 (6'). Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Κλάιμπερν. Με αποτέλεσμα η Εφές να «απαντήσει» με ένα δικό της σερί. Αυτό ήταν και μετέτρεψε το 32-24 (13') σε 36-36 (16') με το καλάθι του Μίτσιτς. Επιπλέον, με το δίποντο του Μπράιαντ προσπέρασε 40-39 (18'), ενώ ο Κλάιμπερν την έφερε και στο +4 (43-39). Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην Αναντολού. Ο Μίτσιτς έδινε λύσεις, το ίδιο και ο Μπομπουά.

Τα τρίποντα της Εφές ήταν σημαντικό σημείο του ματς. Από το 27' που ο Νίμπο μείωσε σε 55-57, ακολούθησε σερί 8-0 για την τουρκική ομάδα. Με έξι διαδοχικούς πόντους του Γάλλου γκαρντ και δύο του Λάρκιν το σκορ έγινε 55-65, για να κλείσει το δεκάλεπτο με το δίποντο του Άνταμς. Ωστόσο, η πρωταθλήτρια Ευρώπης έμεινε χωρίς καλάθι με σουτ εντός παιδιάς για 11:29! Το αποτέλεσμα ήταν οι Ισραηλινοί να κάνουν συνολικά σερί 22-2, για να προηγηθούν 77-67 (39') με τον Λορέντζο Μπράουν να πετυχαίνει 11 από αυτούς. Το έμμεσο τρίποντο του Κόλσον στα 46.6'' (80-69) έριξε τους… τίτλους του τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-45, 57-65, 80-72.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.